Top 10 nakładek do Androida. Najlepsze launchery do systemu Google'a

Kameleon znany jest ze swojej zdolności do zmiany ubarwienia. Z Androidem bywa podobnie. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu i działania swojego smartfona, zainstaluj graficzną nakładkę na system i tchnij w niego nowe życie.


Launcher albo nakładka na interfejs to określenie programu, który odpowiada za ekran startowy mobilnego systemu operacyjnego, wygląd ikon i okien oraz sposób, w jaki uruchamiane są aplikacje. Większość producentów stosuje własne nakładki, które nadają unikatowy charakter sprzedawanym przez siebie smartfonom i jednocześnie pozwalają wyróżnić urządzenia na tle konkurencji. W sprzętach Samsunga jest to TouchWiz, w HTC – Sense, a w LG po prostu LG UX.

Wielu użytkowników nie jest jednak zadowolonych z wyglądu interfejsu używanych przez nich urządzeń. Inni narzekają na powolne działanie oprogramowania smarfona. Jeszcze inni, znudzeni tym samym zestawem ikon po prostu chcą spróbować czegoś nowego. Z myślą o tych użytkownikach przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych launcherów które w mgnieniu oka zmienią wygląd i sposób obsługi telefonu z Androidem na pokładzie.

Wszystkie opisywane nakładki można znaleźć w sklepie Google Play (play.google.com). Do ich instalacji nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych czynności konfiguracyjnych. Co więcej, można zainstalować kilka nakładek na raz

Google Now Launcher

Pierwszy wybór dla fanów Androida nietkniętego ręką producentów sprzętu. Google Now Launcher jest preinstalowany na telefonach Nexus i choć trochę pozwala poczuć prostotę i czytelność interfejsu klasycznego Androida na urządzeniach innych dostawców. Program ściśle integruje się z asystentem głosowym i usługami Google Now wyświetlając na ekranie głównym informacje o wydarzeniach ze świata, pogodzie, czy zadaniach do wykonania. Powiedz Ok Google aby rozpocząć wyszukiwanie albo wydawanie telefonowi poleceń głosem. Google Now Launcher działa szybko, bez opóźnień i nie zabiera wiele zasobów telefonów. Zaletą launchera jest wygodny dostęp do pola wyszukiwania oraz ulubionych usług Google (Gmail, YouTube, Mapy), a skróty do aplikacji wyświetlane są w przewijanej listy.

Google Now Launcher

Google Now Launcher

Nova Launcher

Jedna z najpopularniejszych nakładek do Androida – jej zaletą jest szybkość działania Na pierwszy rzut oka przypomina Google Now Launcher ale oferuje zdecydowanie więcej opcji dostosowania, związanych m.in. z rozmieszczaniem elementów na siatce (i ich liczby), ich stylami i układami, kolorystyką interfejsu, efektami przewijania i animacjami przejścia dla obiektów rozmieszczonych na pulpicie oraz liście aplikacji. Do wyboru są dwa predefiniowane zestawy ikon (System oraz Lollipop) oraz tysiące kolejnych do pobrania ze sklepu Google.

Nova Launcher wprowadza przewijany pasek ulubionych aplikacji (dock), na którym można zmieścić większą liczbę skrótów do najczęściej używanych aplikacji. Na pasku tym możesz umieścić niewielki widżet 4x1 np. odtwarzacza muzycznego. Płatna wersja narzędzia (Prime, 19 zł) dodaje obsługę kolejnych gestów (uszczypnięcie, rozciągnięcie, dwukrotne kliknięcie), możliwość ukrywania nieużywanych aplikacji oraz dodatkowe efekty przewijania.

Nova Launcher

Nova Launcher

Apex Launcher

Oferuje podobny zestaw funkcji i opcji dostosowania co Nova, choć wydaje się być przy tym bardziej surowy. Pozwala na swobodne dostosowanie siatki ekranu startowego oraz utworzenie do pięciu pasków dock, z których każdy może zawierać do siedmiu ikon. Program wprowadza obsługę gestami oraz mechanizmy sprzężenia zwrotnego (wibracji) np. na zbyt długie przyciśnięcie ikony. Apex Launcher pozwala rozpocząć wyszukiwanie głosowe po powiedzeniu Ok Google. Jest też wersja Pro (18,49 zł), która dodaje nowe funkcje i opcje ustawień m.in. konfigurowalne karty i foldery siatki aplikacji, powiadomienia o nieprzeczytanych wiadomościach, akcje dla przeciągania paska ulubionych oraz obsługę dodatkowych gestów.

Apex Launcher

Apex Launcher

Smart Launcher 3

Nakładka całkowicie zmienia układ ekranu startowego. Na swoim miejscu pozostają data, godzina oraz pasek wyszukiwania kontaktów i aplikacji, ale centrum ekranu zarezerwowano dla sześciu skrótów najczęściej używanych aplikacji zorganizowanych w układzie siatki lub kwiatu. Dostęp do pozostałych aplikacji odbywa się poprzez wysuwany pasek boczny, który agreguje aplikacje według kategorii tematycznych (gry, komunikacja, itp).

Smart Launcher 3 na nowo definiuje sposób obsługi telefonu. Dwukrotne kliknięcie tej samej ikony może uruchamiać inną aplikację, natomiast funkcja KnockOff wygasza ekran, jeśli stukniesz go dwa razy. Smart Launcher 3 integruje się też z Google Now, jest wysoce konfigurowalny, choć wiele przydatnych funkcji pojawia się dopiero w wersji Pro (13,01 zł). Jedną z nich jest SmartDisplay Off, która wygasza ekran po położeniu telefonu na płaskiej powierzchni.

Smart Launcher 3

Smart Launcher 3

Atom Launcher

Uderza minimalizm geometrycznych ikon pulpitu oraz szaro-białego wystroju nakładki. Jest prosto i oszczędnie w formie, a przez to fascynująco. Atom Launcher jest łatwy w zarządzaniu: możesz zaznaczyć wiele aplikacji i w trybie edycji przesunąć je do folderu, na ekran startowy lub usunąć – w jednej operacji. W pakiecie otrzymasz autorskie widżety Atom All-in-One (notatnik, kalendarz, kontakty, pasek wyszukiwania, zegar), które idealnie komponują się z ekranem startowym. A do tego: wiele opcji dostosowania, obsługę gestów oraz możliwość ukrywania rzadko używanych aplikacji. Ekran blokady Atom Locker (instalowany oddzielnie) stylistycznie wpisuje się w ascetyczny interfejs Atoma i również powinieneś go mieć w swoim smartfonie.

Action Launcher 3

Action Launcher 3

Yahoo Aviate Launcher

Koniec z zaśmieconym i nudnym telefonem. Yahoo Aviate próbuje odgadnąć twoje potrzeby, automatycznie organizuje aplikacje w kategorie i pokazuje ważne informacje we właściwym momencie. Program dostosowuje się do twojej lokalizacji, pory dnia i tego co robisz. Rano pomoże dojechać do pracy. Kiedy w niej już będziesz pierwsze skrzypce w smartfonie przejmą kalendarz i aplikacje użytkowe (produktywność), a gdy popołudniu relaksując się podłączysz słuchawki Yahoo Aviate przywoła widżet z aplikacją muzyczną. Wszystko jest tutaj doskonale zorganizowane, dopasowane do rytmu dnia i okraszone świetną grafiką. Potrzeba jednak kilku dni, aby się w tym w pełni odnaleźć.

Yahoo Aviate Launcher

Yahoo Aviate Launcher

Go Launcher EX

Go Launcher EX jest ulepszoną wersją Go Launchera, a o tym, że jest to niezła aplikacja, niech świadczy fakt, że pobrano ją już ponad 200 milionów razy. 16 fantazyjnych efektów przejścia 3D oraz ikony i okna aplikacji stylizowane na interfejs iOS mogą podobać się wielu osobom. Tak samo jak przyciski Zmień tapetę oraz Zmień styl, które pozwalają w mgnieniu oka zmienić wystrój pulpitu i ikon.

Go Launcher EX wprowadza obsługę gestów, dodatkowe widżety ekranu blokady i ekranu startowego oraz kilka prostych aplikacji np. menedżera pamięci oraz własną wyszukiwarkę Go Search. Problemem są reklamy, które zachęcają do pobrania różnych aplikacji ze sklepu Google. Można je usunąć kupując wersję Prime (27,96 zł), która zawiera sześć dodatkowych animacji przejścia oraz mechanizm Security lock pozwalający zwiększyć ochronę prywatności.

GO Launcher EX

GO Launcher EX

360 Launcher

Nakładka do złudzenia przypomina Go Launcher EX, garściami czerpie z iOS-a, ale oprócz przepięknych, płynnych animacji przejścia oferuje kilka unikatowych funkcji. Wiele opcji personalizacji oraz bogata kolekcja ikon i tematów wystroju sprawiają, że 360 Launchera można w pełni dopasować do własnych potrzeb. W pakiecie są dwie ważne aplikacje – Cleaner, który oczyszcza pamięć RAM oraz widżet pomagający oszczędzać baterię. A do tego: automatyczne przypisywanie aplikacji do kategorii oraz możliwość zabijania procesów przy wyjściu z aplikacji. Dodatkowe funkcje nakładki, dostępne jako osobne wtyczki, to Lockscreen (ekran blokady) i White Spot (szybkie inicjowanie połączeń, wysyłanie SMS, czy uruchamianie aplikacji). Producentem jest chiński Qihu 360 znany z pakietu zabezpieczeń 360 Total Security.

360 Launcher

360 Launcher

Action Launcher 3

Rozbudowany, szybki i w pełni konfigurowalny launcher zaprojektowany zgodnie z duchem Material Design. Świetnie komponuje się z Androidem 5.0 Lollipop wprowadzając do systemu kilka nowych funkcji. Quickbar sprawia, że pasek wyszukiwania staje się integralnym elementem pulpitu do którego można dodawać własne skróty i aplikacje. Wysuwany pasek boczny Quickdrawer grupuje aplikacje w porządku alfabetycznym. Dwie innowacyjne funkcje to Okładki, które za pomocą przeciągnięcia palcem pozwalają wyświetlić zawartość folderu oraz Migawki pokazujące widżet aplikacji np. po to, aby zajrzeć na Facebooka bez uruchamiania aplikacji klienckiej serwisu. Ostatnia z opcji dostępna jest wersji Plus Action Launchera 3, wycenionej na 19,99 zł.

Action Launcher 3

Action Launcher 3

Buzz Launcher

To kolejna niezła nakładka na system Android. Zmienia wygląd ikon, tapetę oraz temat wystroju, dodaje ciekawe efekty przejścia i przewijania, ale nie zaśmieca smartfona zbędnymi widżetami i innymi narzędziami instalowanymi wraz z konkurencyjnymi launcherami. Każdy spośród 10 proponowanych motywów jest zauważalnie inny. To tzw. homepacki przygotowywane przez użytkowników, które nadają smartfonowi niepowtarzalny charakter. Niektóre z nich pozwolą upodobnić system do Windows Phone’a czy iOS-a. Wiele opcji dostosowania, obsługa gestów a przy tym brak wodotrysków sprawiają, że obsługa Buzz Launchera może być na prawdę przyjemna.

Buzz Launcher

Buzz Launcher