Top 20 freeware


CS DVD Player 1.0

Top 20 freeware

CS DVD Player to odtwarzacz płyt DVD (oraz lokalnych plików) z filmami, polskiej firmy CS Corporation (Przemysław Nicko). Wyglądem przypomina stacjonarny odtwarzacz DVD, choć na pierwszy rzut oka można mu zarzucić małą komunikatywność - funkcje widoczne są dopiero w menu kontekstowym myszy.

Program ma możliwość skalowania obrazu (tzw. PanScan) oraz cyfrowego powiększania. Film można oglądać na całym ekranie. System zakładek pozwala zaznaczać miejsce, w którym z jakichś powodów przerywamy oglądanie filmu. Ciekawostką jest cyfrowe dostosowywanie jakości obrazu (kolory, jasność, czy kontrast). Program obsługuje też dźwięk Dolby Digital.

Informacjehttp://www.cycoslav.piwko.pl

Rodzaj odtwarzacz DVD

Kolorgenerator 1.1.0.3

Top 20 freeware

Narzędzie autorstwa Adama Goduli jest przeznaczone dla webmasterów i programistów, którzy muszą precyzyjnie określać kolory. Można w nim wybierać kolory z palet RGB i HSV, regulując położenie suwaków lub zmieniając ich wartości, uwzględniać bezpieczną paletę kolorów (Web Safe Palette). Jest też funkcja pobierania kolorów z ekranu, co przydaje się zwłaszcza webmasterom. Wartości barw można skopiować do Schowka i przenieść do innej aplikacji. Domyślnie zaznaczona jest opcja utrzymywania okna na wierzchu, co pozwala łatwiej kontrolować wykonywane operacje, zwłaszcza pobieranie kolorów z innej aplikacji.

Informacjehttp://www.godula.com

Rodzaj akcesorium programistyczne

Przelicznik jednostek 0.9.5

Top 20 freeware

Przelicznik jednostek (Leszek Software) to program przeliczający jednostki w dziesięciu kategoriach: długości, masy, energii, powierzchni, ciśnienia, czasu, prędkości, mocy, objętości, komputerowe - w sumie nieco ponad 50 jednostek. Obsługa sprowadza się do wskazania w ramach danej kategorii pierwszej i drugiej jednostki (np. metr i cal), podania liczby jednostek i kliknięcia przycisku Oblicz, co powoduje wyświetlenie wyniku w odpowiednim polu. W najnowszej wersji dokonano drobnych poprawek w przeliczeniach. Przydałaby się jednak możliwość zmiany rozmiarów okna programu, a więc rozdzielania paneli na co najmniej dwa rzędy. Przelicznik nie wymaga instalowania.

Informacjehttp://www.leszeksoftware.hk.pl

Rodzaj kalkulator

Gżegżółka 7.1.0.1

Top 20 freeware

Gżegżółka, autorstwa Piotra Sawickiego to konwerter stron kodowych w dowolnych plikach tekstowych, łącznie z dokumentami sieciowymi. Program obsługuje ogromną liczbę stron kodowych w standardach Windows, ISO, Unicode, Macintosh, Atari, Amiga i wiele starszych standardów. Dzięki tej uniwersalności przyda się webmasterom, grafikom i wielu innym osobom. W trakcie instalowania można wybrać obsługę ANSI do wszystkich wersji Windows lub Unicode do serii NT/2000/XP. W najnowszej wersji wymagana jest płatna rejestracja na stronie autora, kosztująca złotówkę, która pozwoli usunąć tzw. irytator - de facto jest to więc program typu nagware.

Informacjehttp://www.gzegzolka.com

Rodzaj konwerter

Hapi 1.0 RC2

Top 20 freeware

W dziedzinie komunikatorów w zasadzie trudno już coś wymyślić, więc sympatie bywają czasem motywowane nieuchwytnymi cechami. Hapi, firmy PAWAL Dystrybucja, to przyjemny optycznie komunikator tekstowy, który oprócz własnej sieci obsługuje też Gadu-Gadu i ICQ. Akceptacja wtyczek daje możliwość rozszerzania funkcjonalności, choć na razie jest ich dopiero kilka. Komunikacja obejmuje, oprócz zwykłej rozmowy, także przesyłanie plików. Co istotne, rozmowy są szyfrowane, co staje się już powszechnym standardem. Opcje konfiguracyjne są dość ograniczone w porównaniu np. z Tlenem czy Mirandą, ale może to być zaletą dla mniej doświadczonych osób.

Informacjehttp://www.hapi.pl

Rodzaj komunikator internetowy

Szczepionki 1.003.0119

Top 20 freeware

Program producenta AntiVirenKit, firmy G DATA Software, przeznaczony jest do usuwania z Windows najczęściej występujących i najbardziej uciążliwych wirusów - ich cząstkową listę można znaleźć w panelu Info (są to głównie znane "wormy"), a łącznie w bieżącej wersji rozpoznawanych jest 451 wirusów. Program skanuje pamięć operacyjną, rejestr systemu i twarde dyski - także napędy sieciowe, jeśli zażyczymy sobie tego w opcjach. Możliwe jest usunięcie plików tymczasowych i wygenerowanie raportu z przeprowadzonych działań. Obsługa sprowadza się w zasadzie do kliknięcia przycisku Skanuj. Program nie wymaga instalowania - jest to pojedynczy plik.

Informacjehttp://www.gdata.pl

Rodzaj program antywirusowy

Acoo Browser 1.17 build 283

Top 20 freeware

Dla tych, którzy przyzwyczaili się do "look-and-feel" Internet Explorera, nakładka Acoo Browser, może być przyjemnym odświeżeniem, które zachowując zalety IE, oferuje dodatkowo drobne funkcje usprawniające okrutnie już leciwą przeglądarkę Microsoftu. To przede wszystkim zakładki, a więc możliwość otwierania wielu stron w tym samym interfejsie, blokada wyskakujących reklam, skalowanie widoku (zoom), obsługa gestów, możliwość zdefiniowania wyszukiwarek internetowych, wreszcie przydatna opcja wznawiania sesji po koniecznym z jakichś powodów restarcie przeglądarki. Warto przejrzeć opcje konfiguracyjne nakładki, gdyż jest tam sporo użytecznych ustawień.

Informacjehttp://www.acoobrowser.com

Rodzaj przeglądarka internetowa

xp-AntiSpy 3.94-2

Top 20 freeware

Bardzo użyteczne narzędzie systemowe, pozwalające zmienić w Windows XP wiele ukrytych ustawień, do których mało wprawna osobna raczej samodzielnie nie dotrze. Program pozwala wyłączyć automatyczne pobieranie licencji w odtwarzaczu Windows Media Player, irytującą wiele osób usługę raportowania o błędach, odinstalować Messengera, nie uruchamiać automatycznie płyt w napędach CD/DVD, wyłączyć JavaScript i ActiveX itd. W sumie jest ok. 40 szczegółowych ustawień, których obsługa sprowadza się do zaznaczania opcji - oczywiście po przesunięciu kursora nad opcję w dolnym oknie ukazuje się jej zwięzły opis.

Informacjehttp://www.xp-AntiSpy.org

Rodzaj narzędzie systemowe