Top 20 freeware

Winamp jeszcze nie umarł. Wersja 5.1 Surround Edition umożliwia słuchanie dźwięku przestrzennego bez instalacji dodatkowych wtyczek.


Winamp jeszcze nie umarł. Wersja 5.1 Surround Edition umożliwia słuchanie dźwięku przestrzennego bez instalacji dodatkowych wtyczek.

Top 20 freeware

Top 20 freeware

Listę najlepszych programów freeware znaleźć można nie tylko na łamach PC Worlda (chociaż możemy pochwalić się wyjątkową współpracą między czytelnikami a redakcją). Stale uaktualnianą i rzetelnie prowadzoną listę programów freeware znajdziemy na stronie nedwolf.com. Większość wymienianych tam aplikacji pokrywa się z naszymi typami, chociaż brak rozróżnienia na freeware i open source. Pakiet OpenOffice słusznie dzierży palmę pierwszeństwa wśród aplikacji biurowych, ale Palm Desktop Software raczej nie będzie cieszył się ogromną popularnością nad Wisłą. Wśród programów ochronnych królują Avast! oraz AVG Antivirus 7.0 Free Edition, ale już wśród komunikatorów próżno szukać Gadu-Gadu. To aplikacja charakterystyczna wyłącznie dla polskiego Internetu. W międzynarodowych, czy raczej anglojęzycznych zestawieniach programów freeware nie spotkamy także polskich odtwarzaczy filmów, takich jak ALLPlayer czy SubEdit. Nic w tym dziwnego, bo przecież istotna funkcjonalność naszych rodzimych odtwarzaczy - wyświetlanie napisów z plików tekstowych, dla widzów swobodnie posługujących się językiem angielskim będzie zupełnie nieprzydatna. Czy na podstawie takich zagranicznych list programów freeware można wyciągać wnioski co do przyszłości bezpłatnych aplikacji polskiej produkcji? Wyraźnie widać, że polskie programy freeware nie muszą ograniczać się do grupy drobnych programów narzędziowych i usprawnień systemu. W wielu kategoriach polskie programy radzą sobie znacznie lepiej od najpopularniejszych na świecie aplikacji. Polscy programiści potrafią przenieść znane rozwiązania na zupełnie nowy poziom. Przykładem może być opisywany dalej Odkurzacz 9.3 Pro. Wśród bezpłatnych aplikacji do porządkowania dysku trudno znaleźć taką, która nie tylko wyszukuje zbędne pliki na podstawie rozbudowanej bazy danych, ale też potrafi ją automatycznie uaktualniać przez Internet.

Top 20 freeware

Propozycje

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia w grupie programów P2P. Najpopularniejsze programy do wymiany plików bezustannie walczą z organizacjami broniącymi praw autorskich, a w niektórych krajach ich działalność jest prawnie zabroniona (tak jak w przypadku programu KaZaA w Australii). W takiej sytuacji szczególnego znaczenia nabierają aplikacje nie cieszące się taką popularnością, a więc nie wystawione na ostrzał prawników. Jeden z takich programów - Jubster MP3 Finder - opisujemy wśród propozycji do listy. Warto pamiętać, że jest całkowicie polski klient P2P działający w ramach własnej sieci - GoD Client (http://www.god.com.pl). Oczywiście nielegalna wymiana plików, łamiąca prawa autorskie, powinna być ścigana i karana. Nie można jednak zapominać, że znakomita część korzystających z sieci P2P wymienia się plikami w sposób całkowicie legalny, a co więcej - badania pokazują, iż wymiana plików MP3 przez Internet zachęca do kupowania tradycyjnych płyt audio.

Archiwizator 1.0.5

Informacjehttp://www.archiwizator.com

Rodzaj archiwizer

Top 20 freeware

Archiwizator 1.0.5 to bezpłatny, polski archiwizer obsługujący archiwa ZIP. Program potrafi tworzyć archiwa wykonywalne w postaci plików EXE, a także je otwierać. Ta ostatnia opcja okazuje się bardzo przydatna, gdy nie chcesz instalować na twardym dysku całej zawartości archiwum, a tylko "odpakować" wybrane pliki. Aplikacja została także wyposażona w narzędzia do testowania i naprawiania uszkodzonych plików archiwalnych, można także zmienić datę i godzinę ostatniej modyfikacji dowolnego pliku z archiwum. Program został przygotowany bardzo starannie, a interfejs nawiązuje do najlepszych wzorów. Główna część okna Archiwizatora 1.0.5 podzielona jest na drzewo wyświetlające strukturę folderów oraz okno z zawartością pliku archiwalnego lub wskazanego folderu. Bardzo przydatny jest dolny pasek z przyciskami i skrótami do często wykonywanych zadań, przypominający rozwiązania zastosowane w wielu popularnych menedżerach plików.

Core FTP LE 1.3c

Informacjehttp://www.coreftp.com

Rodzaj klient FTP

Top 20 freeware

Chociaż coraz częściej pobieramy pliki bezpośrednio ze stron WWW - za pomocą przeglądarki lub menedżerów pobierania, to dobry klient FTP wciąż się przydaje, przede wszystkim do zarządzania plikami na własnej stronie WWW . Łączenie się z serwerami FTP z anonimowym dostępem i przeglądanie zbiorów w katalogu /pub to ciągle ciekawe przeżycie. Do obydwu celów doskonale nadaje się Core FTP LE 1.3c, bezpłatny do niekomercyjnego użytku klient FTP. Program nie szokuje nowatorskimi rozwiązaniami, ale jest bardzo wygodny. Okno aplikacji podzielono na dwie części, zawierające zawartość bieżącego katalogu na komputerze użytkownika i katalogu na serwerze FTP. Wszelkie operacje związane z przenoszeniem i kopiowaniem plików pomiędzy komputerami można uruchomić za pomocą przeciągania, z wykorzystaniem skrótów do pracy ze Schowkiem ([Ctrl C], [Ctrl V] itd.). Przydatnym narzędziem jest Site Manager, zwłaszcza gdy regularnie odwiedzasz wiele serwerów FTP.

CatsCradle 3.2

Informacjehttp://www.stormdance.net

Rodzaj tłumaczenie stron WWW

Top 20 freeware

CatsCradle 3.2 to dość nietypowy program, którego zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie tłumaczenia zawartości stron WWW . Oczywiście nie potrafi samodzielnie przetłumaczyć tekstów publikowanych w serwisach WWW, ale zdecydowanie ułatwia takie zadanie. Aplikacja przede wszystkim umożliwia tłumaczenie tekstu bez skupiania się na zachowaniu prawidłowego kodu HTML. Wystarczy wczytać do programu dokument HTML, a zostanie wyświetlony w dwóch trybach: tak, jak wygląda w oknie przeglądarki oraz w specjalnym edytorze, który zawiera wyłącznie fragmenty tekstu pojawiające się na danej stronie, podzielone na nagłówki, akapity, ramki itd. Translacja dokumentu staje się bardzo prosta - wystarczy przełożyć kolejne elementy na liście w dolnej części okna aplikacji. Wszystkie zmiany są natychmiast widoczne w oknie podglądu dokumentu. Chociaż CatsCradle 3.2 to program do bardzo specyficznych zastosowań, to w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle przydatny.

iTunes 5.0

Informacjehttp://www.itunes.com

Rodzaj zarządzanie muzyką do odtwarzacza MP3

Top 20 freeware

Program iTunes nieodłącznie wiąże się z odtwarzaczem iPod firmy Apple i jest częścią iPodowego szaleństwa ogarniającego coraz więcej ludzi. Chociaż iTunes służy przede wszystkim do wygodnego kupowania muzyki przez Internet, może także być wykorzystywany do porządkowania zbiorów MP3 na twardym dysku i przenoszenia wybranych utworów do odtwarzacza. Należy zwrócić uwagę na kartę Podcasts - możesz subskrybować wybrane serie audycji - nowe nagrania będą automatycznie pobierane i zgrywane na iPod. Jakie nowości pojawiły się w piątej wersji iTunes? Zmieniony interfejs i kilka drobnych udogodnień to standard, bez którego nie warto byłoby zmieniać numeracji wersji. Jedną z ważniejszych, nowych funkcji jest kontrola rodzicielska, możesz także synchronizować listę kontaktów i kalendarz między Microsoft Outlookiem (lub Outlook Expresem) i iPodem, bardzo przydatna okazuje się także funkcja nagrywania płyt Audio CD i krążków z kolekcją plików MP3.

Jubster MP3 Finder 3.0.0

Informacjehttp://www.jubster.com

Rodzaj wymiana plików P2P

Top 20 freeware

Jubster MP3 Finder umożliwia wyszukiwanie i pobieranie plików MP3 z Internetu, ale w przeciwieństwie do iTunes nie jest związany z żadnym sklepem internetowym, a z sieciami wymiany plików P2P. Zaletą aplikacji jest łatwość obsługi. Nie musisz zakładać konta użytkownika i udostępniać określonej liczby własnych zbiorów. Wystarczy uruchomić Jubstera, wpisać poszukiwaną nazwę utworu i kliknąć przycisk Start Search. Możesz także podać dokładniejsze kryteria wyszukiwania, np. minimalny i maksymalny rozmiar pliku. Program współpracuje z wieloma sieciami P2P: Gnutella, Gnutella2, Donkey, Fasttrack, Overnet, DC (DirectConnect), Soulseek. Wyszukiwanie przeprowadzane jest naprawdę szybko, a pobieranie plików również nie stanowi problemu. Przydatną opcją jest wtórne przeszukiwanie listy znalezionych plików wg zadanych słów kluczowych - taka metoda najlepiej się sprawdza, gdy właściwe przeszukiwanie sieci P2P wygenerowało dużą liczbę wyników.

Odkurzacz 9.3.08 Pro

Informacjehttp://www.franmo.host.sk

Rodzaj porządkowanie systemu

Top 20 freeware

Program Odkurzacz był już kilkakrotnie opisywany w naszym zestawieniu - to świetna polska aplikacja służąca do porządkowania twardego dysku, przede wszystkim poprzez usuwanie zbędnych plików tymczasowych. Odkurzacz przeszukuje wskazane partycje i na podstawie bazy danych o zbędnych plikach tworzy listę elementów do usunięcia. Aplikacja umożliwia aktualizację bazy danych przez Internet, zaraz po instalacji programu. Odkurzacz potrafi nie tylko wyszukać typowe pliki tymczasowe typu BAK czy TMP, ale także wykryć i pozbyć się plików i folderów tworzonych przez oprogramowanie spyware i adware, odnajduje nawet pliki tworzone przez niektóre konie trojańskie. Te ostatnie znaleziska nie są automatycznie usuwane, ale powinny być sprawdzone i zneutralizowane klasycznym programem antywirusowym. Poprawiono również dość kłopotliwe skanowanie chronionych folderów, np. System Volume Information.

Pytacz Master 4.0

Informacjehttp://www.broolion.prv.pl

Rodzaj edukacja

Top 20 freeware

Pytacz Master 4.0 może pomóc w nauce, zwłaszcza w nudnym "wkuwaniu" słówek, stolic państw itd. Aby sensownie użyć programu, należy wcześniej przygotować słownik, który będzie wykorzystywany podczas nauki i późniejszego testowania nabytej wiedzy. Etap tworzenia słownika za pomocą specjalnego, dołączonego do aplikacji edytora także ma wartość edukacyjną, możesz również wykorzystać przykładowe słowniki instalowane wraz z aplikacją. Pytacz Master 4.0 może działać w dwóch trybach: nauki, kiedy każda pozycja słownika musi zostać wyświetlona z poprawną odpowiedzią określoną liczbę razy. W trybie sprawdzianu każde pytanie wyświetlane jest tylko raz, a po zakończeniu testu użytkownik otrzymuje podsumowanie poprawnych i błędnych odpowiedzi. W wersji 4.0 autor programu wprowadził wiele drobnych, ale przydanych usprawnień, m.in. okno statystyk użytkownika, możliwość określenia czasu na podanie odpowiedzi, podgląd prawidłowej odpowiedzi po udzieleniu błędnej.

Naomi 2.7.7

Informacjehttp://www.radiance.m6.net/index.html

Rodzaj kontrola rodzicielska

Top 20 freeware

Jest to program blokujący dostęp do stron WWW zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci. Wśród wielu innych programów tego typu Naomi 2.7.7 wyróżnia się bardzo prostą obsługą. W praktyce wystarczy zainstalować aplikację, która od razu zostanie uruchomiona, a ochrona - włączona. Naomi 2.7.7 wykorzystuje listę podejrzanych stron WWW, ale przede wszystkim sprawdza zawartość witryny pod kątem nieodpowiednich treści. Program analizuje teksty na stronie WWW, w wypadku wykrycia nieodpowiednich treści działa szybko i zdecydowanie, zamykając okno przeglądarki, zanim zdąży wyświetlić nieszczęsną stronę WWW . Co ciekawe, Naomi blokuje działanie programów do wymiany plików P2P. Również w takiej sytuacji próba przeszukiwania sieci P2P kończy się natychmiastowym zamknięciem programu klienckiego. Aplikacja nie do końca dobrze radzi sobie ze stronami WWW w języku polskim. Udało nam się otworzyć kilka, które na pewno powinny być zablokowane.

Traceless 1.16

Informacjehttp://traceless.vantarakis.cjb.net

Rodzaj porządkowanie dysku

Top 20 freeware

Traceless 1.16 to nowa wersja prostego programu do porządkowania pozostałości internetowych. Po uruchomieniu aplikacji wiele osób może być zaskoczonych niewielką liczbą udostępnianych opcji. Możesz zmienić ustawienia wyszukiwania i usuwania zbędnych elementów za pomocą przycisku Settings lub rozpocząć skanowanie dysku, klikając przycisk Clear now. Pomimo tak ascetycznego interfejsu warto wypróbować działanie Traceless 1.16. Program potrafi usunąć pozostałości po przeglądaniu stron WWW, w tym historię odwiedzonych stron WWW, folder tymczasowych plików internetowych, zapisane na dysku ciasteczka. W tym ostatnim wypadku możesz określić (podając charakterystyczne ciągi znaków), które ciasteczka powinny być pozostawione (np. te zapisywane przez regularnie odwiedzany sklep internetowy). Porządki wykonywane przez Traceless 1.16 mogą być uruchamiane automatycznie w określonych przez użytkownika odstępach czasu, np. raz na tydzień.

Winamp 5.1 Surround Edition

Informacjehttp://www.winamp.com

Rodzaj odtwarzacz multimedialny

Top 20 freeware

Nareszcie koniec z wtyczkami! Nowa wersja Winampa pozwala cieszyć się dźwiękiem przestrzennym 5.1 bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Wśród nowych narzędzi w Winamp 5.1 na pewno warto też zwrócić uwagę na kartę w dziale Media Library, poświęconą podcastingowi. SHOUTcast Wire umożliwia przeglądanie bazy podcastów i subskrybowanie wybranych pozycji. Dotychczasowi użytkownicy nie powinni spodziewać się rewolucyjnych zmian, ale warto uaktualnić Winampa chociażby ze względu na poprawki i uaktualnienia. Poza wymienionymi nowościami program zyskał jeszcze dwie karty w Media Library: związaną z radiem internetowym AOL Radio with XM oraz narzędzie do automatycznego miksowania utworów z biblioteki (Predixis MusicMagic). Winamp 5.1. Surround Edition dostępny jest też w płatnej wersji Pro (kosztuje niecałe 20 dolarów). Wersja Pro zawiera dodatkowo ripper z możliwością kodowania utworów do formatów MP3 i WMA.