Top 2011 - najważniejsze wydarzenia i najlepszy produkt roku 2011

W tym miesiącu kończy się rok fiskalny 2011. Gdy producenci RTV szykują się na nowe rozdanie, a do sklepów trafią urządzenia na 2012 rok, warto podsumować najważniejsze wydarzenia na rynku RTV, które miały miejsce w 2011 roku.

Panasonic VT30

1. Produkt Roku 2011

Panasonic P50VT30

Panasonic P50VT30

Panasonic TX-P50VT30

Najlepsza obecnie plazma na rynku i w mojej opinii najlepszy telewizor w zasięgu cenowym dla przeciętnego użytkownika (w cenie do 6 tys. nie ma od niego lepszego). Jakość obrazu zarówno w 2D jak i w 3D budzi zachwyt. Smolista, głęboka czerń, naturalny, płynnie odtwarzany ruch oraz realistyczne kolory, a także tryb THX to największa zalety tego telewizora. Najlepiej wykonane w mojej opinii aktywne okulary 3D wśród wszystkich producentów (miganie właściwie niezauważalne, solidna budowa okularów). Do tego bogate usługi sieciowe Viera Connect z serwisem iPlex na czele. Wielką zaletą VT30 jest elegancki design (poprzednie modele nie były zbyt ładne) oraz smukłe kształty - Panasonic odchudził swoją plazmę tak, że wielu klientów patrząc na obudowę tego TV, pomyli go łatwo z LCD.

2. Wydarzenie Roku 2011

1920 Bitwa Warszawska 3D - pierwszy polski film 3D

1920 Bitwa Warszawska fabularnie to porażka na całej linii, ale technicznie jest bardzo dobrze wykonany. Obok Beowulfa Zemeckisa sprzed kilku lat to najlepszy obraz nakręcony w 3D - w mojej subiektywnej opinii pobił nawet Avatara. Ilość i jakość efektów 3D robi wrażenie, a sam film wciąga widza w świat wykreowany na ekranie. Katalog dostępnych filmów 3D jest bardzo ubogi, a te które możemy obejrzeć, mają efekty 3D miernej jakości. Cieszy fakt, że film produkcji polskiej pod względem efektów 3D przebija nawet drogie superprodukcje z Hollywood. A oto recenzja filmu 1920 Bitwa Warszawska 3D.

3. Technologia Roku 2011

LG Cinema 3D (pasywne 3D)

Przełomowa technologia 3D, która pojawiła się w tym roku w sklepach w telewizorach LG. Cinema 3D to pasywne 3D i chociaż nie daje tak samo świetnej jakości obrazu jak aktywne 3D, to technologia ta pozwoli upowszechnić standard 3D. Pasywne okulary 3D są bardzo tanie (w stosunku do aktywnych okularów 3D innych producentów) i bardzo wygodne (lekkie, nie zawierają elektroniki i nie trzeba ich ładować). Z pewnością to technologia, która wprowadzi 3D do domów, gdyż znacząco obniża koszt zakupu telewizora 3D i pozwala całej rodzinie cieszyć się obrazem 3D. Po LG, w 2011 roku pasywne telewizory 3D wprowadziła też do sprzedaży Manta.

4. Największy sukces 2011

Samsung Smart TV- sukces platformy internetowej

Samsung odniósł olbrzymi sukces w inteligentnych telewizorach. Platforma Smart TV jest najlepsza i najbardziej rozbudowana ( ma najwięcej polskich aplikacji), a do tego najpopularniejsza wśród użytkowników. Rok 2011 w tej kwestii należał zdecydowanie do Samsunga.

5. Największa porażka 2011

Philips - wycofanie się z produkcji telewizorów

Telewizory Philipsa były dobre (ach, to cudowne Ambilight), ale drogie. jak się okazało za drogie. I dlatego Philips - ostatnia duża europejska marka RTV - postanowił oddać produkcję telewizorów w chińskie ręce. Telewizory Philips będą na pewno tańsze, ale czy równie dobre?

Plazma Panasonic

Plazma Panasonic

A jakie wydarzenie Wy uważacie za najważniejsze i jaki produkt RTV wpadł Wam w oko?