Top 5 serwisów VoD w Polsce - Onet liderem, Ipla w odwrocie

VoD Onet - to najpopularniejszy serwis wideo na życzenie w polskim internecie. Onet wyprzedził więc dotychczasowego lidera. Ipla w ciągu ostatniego roku straciła bardzo wielu użytkowników.

Onet VOD

Najnowszy Megapanel PBI/Gemius podaje, że w lipcu serwis Onet VoD odwiedziło ponad 2 miliony użytkowników, którzy wygenerowali aż 26 milionów odsłon. Tymczasem Ipla spadła na drugie miejsce z wynikiem 1,5 miliona użytkowników.

VoD lipiec 2011 Megapanel

VoD lipiec 2011 Megapanel

Onet wygrywa, Ipla traci

Licząc rok do roku (od lipca 2010 do lipca 2011), Onet VoD zyskał aż 400 tys. użytkowników, podwajając w tym czasie liczbę odsłon. Tymczasem zaskakująco dużo w ciągu ostatniego roku straciła Ipla - obecnie ma aż 800 tys. realnych użytkowników mniej niż 12 miesięcy wcześniej.

Ipla

Ipla

VoD lipiec 2011 Megapanel

VoD lipiec 2011 Megapanel

iPlex, Kinoplex, TVscreen poza zasięgiem

Pozostałe trzy serwisy VoD z polskiego Top 5 - iPlex, Kinoplex i TvScreen mają mniej niż pół miliona realnych użytkowników. Ale trzeci w zestawieniu iPlex pozyskał w ciągu ostatniego roku 150 tys. realnych użytkowników. Warto też wspomnieć, że Kinoplex został uruchomiony przez Agorę dopiero w styczniu.

Niektórych może dziwić brak TVP VoD w zestawieniu - serwis ten w Megapanelu podłączony jest jednak do całego portalu TVP, więc nie można określić ilu dokładnie użytkowników korzysta z samych usług VoD.

iPlex

iPlex

VoD w Polsce - który serwis wideo na życzenie najlepszy?

Polskie serwisy VoD się rozwijają. Ja osobiście najbardziej lubię serwisy z pozycji trzeciej i czwartej - iPlex oraz Kinoplex. Dlaczego? Bo to właśnie te dwa portale stawiają głownie na filmy fabularne, a jednocześnie nie pobierają opłat za oglądanie (model reklam wyświetlanych przed filmem). Tymczasem widać, że Polacy wolą głównie serwisy VoD, które są powiązane ze wielkimi stacjami TV (za Onetem stoi TVN, a za Ipla Polsat).

A Wy? Który serwis VoD uważacie za najlepszy?