Top atramentowy


Canon i865

Pierwsza drukarka z podwójnym czarnym tuszem - do tekstów i do fotografii.

Dzięki zwierciadlanemu układowi dysz poprzednik zwycięzcy tego testu imponował szybkością, a dwupikolitrowej kropli zawdzięczał niezłe możliwości precyzyjnego dawkowania barwnika, tak przydatne w druku fotografii. Tak jak w wielu CMYK-ach, niekorzystna była tylko różnica pomiędzy formułą atramentu czarnego a pozostałymi kolorami, która nie pozwalała na mieszanie tuszów barwnych z pigmentowym czarnym.

Siła nowej głowicy

W nowym modelu usunięto tę niedogodność. Dodano piąty w sumie, a drugi czarny pojemnik z tuszem i dodano następny rząd dysz w głowicy. Rozpuszczalny czarny przepływa przez najcieńsze kanaliki, więc może być doprowadzany do segmentu głowicy o najwyższej rozdzielczości.

Top atramentowy

Canon i865

Rzędów dysz jest dwanaście, po 128 otworów w każdym, z których po dwa są do kropli dwupikolitrowych z cyjanu i magenty, a pozostałe cztery pary z każdego koloru do pięciopikolitrowych.

Dwukrotnie szerszy fragment kartki (320 rzadziej rozmieszczonych dysz) może być pokrywany atramentem pigmentowym. Poza niecodzienną konfiguracją atramentów w i865 zastosowano inną nowość, to znaczy system PictBridge do sterowania drukiem bezpośrednio z aparatu fotograficznego.

Supertempo, dobra jakość

Pomimo lepszego przystosowania urządzenia do druku fotografii, tempo pozostało największym atutem i865. Jakość w prostszych trybach druku była powyżej średniej, ale bez rewelacji. Rozpuszczalnikowy czarny przydał się w trybach wyższych, w których jakość ustępowała, co prawda, ośmiokolorowej drukarce z HP, ale już sześciokolorowym - dorównywała. Ten sam wniosek wynika z porównania z Canonem i560, o podobnym układzie dysz, ale pozbawionym czarnego rozpuszczalnego. W sumie eksperyment z piątym kałamarzem należy uznać za udany.

Informacje Canon, tel. (22) 5723000,http://www.canon.pl

Cena 949 zł

HP Photosmart 7260

Najbardziej ekonomiczny w teście urządzeń uniwersalnych okazał się model fotograficzny.

Charakterystyczna dla ostatnich modeli HP łatwość wymiany między paletą cztero- a sześciokolorową jest dużą zaletą. Dopasowanie zestawu kolorów do tematu druku pozwala na elastyczność, niemożliwą do uzyskania za pomocą stałej palety. Dzięki temu modele HP wyposażone w naboje o nie najwyższych parametrach mogą się zmieścić w czołówce.

Fotografia za grosik

Top atramentowy

HP Photosmart 7260

Licząc od najdroższej, 7260 jest czwartym z kolei modelem z serii Photosmart i z najlepszego urządzenia, 7960, pozostały jej tylko gniazda do kart pamięci aparatów cyfrowych i większa pamięć. Mocno okrojono możliwości sterownika i dołączonego oprogramowania. Z wielu funkcji retuszerskich i ułatwiających komponowanie wydruku został jedynie DPOF, system programowania wydruku jeszcze podczas pobytu karty pamięci w aparacie cyfrowym. Inny jest mechanizm podawania papieru, podajnik i odbiornik papieru chowa się do wnętrza, jak w najtańszych modelach.

Warta swojej ceny

Z powodu tych oszczędności 7260 jest bliższa uniwersalnym Deskjetom niż pozostałym Photosmartom, a jej sukces w teście mniej zaskakuje. Pomimo niewysokiej ceny, modelu 7260 nie można zaliczyć do drukarek niespełniających wszystkich norm. Najważniejszym kryterium są koszty druku. Ponieważ używa się tych samych nabojów, co w modelach droższych, koszty pozostają identyczne.

Nominalna szybkość jest nieco mniejsza, ale miało to niewielki wpływ na wyniki testów. Podobnie brak obsługi naboju nr 59 z szarymi atramentami spowodował tylko niewielką obniżkę ocen za jakość, ale zwolennicy fotografii monochromatycznej uznają to za poważną wadę. Może niepokoić nieduża miesięczna obciążalność, To informacja o konieczności oszczędzania mechanizmów urządzenia. Do głośniejszej pracy można się przyzwyczaić.

Informacje HP, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl

Cena 468 zł

HP Photosmart 7960

Model 7960 jest bezsprzecznie najlepszym Photosmartem z oferty HP.

Wyróżnia się trzema koszami na naboje, co pozwala właśnie tylu używać jednocześnie. Trzy różne kałamarze, kolorowy CMY, fotograficzny cm i nieużywany w tej konfiguracji czarny oraz trzeci nabój, z trójką szarych atramentów, pozwalają na druk ośmiokolorowy. Za jego pomocą możliwa jest bezpośrednia budowa większej liczby kolorów niż w jakimkolwiek innym systemie druku. Podobne rozwiązania dotąd były znane tylko z modeli profesjonalnych.

Siła w cieniu

Top atramentowy

HP Photosmart 7960

Mocną stroną Photosmarta okazała się jakość, słabszą - szybkość. Najlepszymi ocenami za jakość 7960 podzielił się sprawiedliwie z fotograficznym Canonem i965. Tempem druku nie odbiegał od pozostałych modeli HP, w których używa się przecież tych samych kałamarzy.

Bogate wyposażenie 7960 jest wadą i zaletą jednocześnie. Wadą, bo wpływa niekorzystnie na cenę urządzenia i przez to utrudnia dostęp do druku ośmiokolorowego mniej zasobnym osobom.

Drukarka ma pełny zestaw gniazd do pamięci aparatu cyfrowego i złącze USB do jego bezpośredniego podłączenia. Urządzenie ma także komórkę skanującą, używaną do automatycznego osiowania kałamarzy po ich montażu, ale też do detekcji różnych informacji zaznaczanych na specjalnych formularzach. Jedną z nich jest wybór numeru i trybu wydruku zdjęcia, zaznaczany na zbiorowym wydruku fotografii zapisanych na karcie cyfrowej. Oprócz tego można skorzystać z ciekłokrystalicznego wyświetlacza i panelu sterowania.

Informacje HP, tel. (22) 5657700,http://www.hp.pl

Cena 1598 zł