Top lista 2005 w serwisie PC World Online

Koniec roku to czas podsumowań. Prezentujemy listę najpopularniejszych materiałów dostępnych w serwisie PC World Online. Zestawienie obejmuje najlepiej "czytające się" aktualności, porady, pliki, filmy, testy, teksty archiwalne oraz najczęściej komentowane artykuły. Sprawdź czy nie przegapiłeś czegoś w mijającym roku!

Aktualności

1. Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!

Szkodliwe programy wślizgują się podstępnie do Twojego komputera, a ich efektem, w najlepszym, przypadku jest spowolnienie pracy Windows i denerwujące zachowanie przeglądarki. Najgorsze, co może Cię spotkać, to całkowity paraliż systemu. Testujemy najskuteczniejsze narzędzia do kontrataku na szkodniki.

2. Wardriving dla każdego

Tysiące artykułów, setki przemądrzałych wykładów, dziesiątki mapek z zaznaczonymi hot-spotami i... jeden użytkownik. Wardriving, zabawa w jeżdżenie i wykrywanie dostępnych publicznie sieci bezprzewodowych to prawdziwa frajda. Niestety, niewiele z tej frajdy zostaje w suchym tekście - a z takimi miałem dotychczas do czynienia. Brakowało mi kopnięć adrenaliny czy jakiegokolwiek wczucia w przeżywaną akcję. Dlatego postanowiłem sprawdzić, ile trzeba, żeby awansować do elitarnego klubu wardriverów. Wziąłem laptopa, kartę Wi-Fi i ruszyłem na podbój miasta. Jak myślisz, udało mi się wykryć również Twoją sieć?

3. Jak łatwo być intruzem

"Jestem intruzem, niczego o Tobie nie wiem. Interesuje mnie właściwie tylko Twój komputer i zgromadzone na nim filmy. Czasami tylko Twój komputer. Masz Neostradę, tak? Doskonale! Cieszę się - już jesteś mój. Poznajmy się: to ja jestem tym człowiekiem, który oglądał wczoraj od środka Twój modem i Twoją sieć. To ja skorzystałem z Twoich urządzeń, żeby zasypać pakietami komputer mojego wroga. To dzięki mnie wkrótce dostaniesz od swojego dostawcy usług internetowych pismo, że zakłócasz działanie sieci lub łamiesz prawo - i że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Mam na imię Adam, chodzę do gimnazjum. Przez większą część dnia się nudzę..."

4. Test skanerów antywirusowych on-line

Zebraliśmy 1000 wirusów na dysku komputera i postanowiliśmy sprawdzić, jak skutecznie poradzą sobie z nimi popularne skanery online. Wśród szkodników znalazły się m.in. odmiany Sassera, Beagle i Mydooma. Z przeprowadzonego przez nas testu dziesięciu skanerów antywirusowych online wyciągnąć można tylko jeden wniosek - korzystanie z tych narzędzi to strata czasu. Żadne z nich nie osiągnęło 90-procentowej skuteczności w wykrywaniu wirusów, a jedynie kilka z nich potrafiło poradzić sobie z usuwaniem czegokolwiek z dysku twardego. Ich niestabilne działanie powodowało więcej szkody niż pożytku, a czas, jaki był potrzebny do sprawdzenia jednego katalogu z powodzeniem wystarczyłby 'lokalnemu' antywirusowi do sprawdzenia całego systemu. Naszym zdaniem nie warto zawracać sobie głowy takimi zabezpieczeniami, bo skutek może okazać się odwrotny - użytkownik myśląc, że jego komputer jest 'czysty', w rzeczywistości będzie zarażał innych w Sieci.

5. Czysty rejestr - szybszy Windows

Chciałbyś aby Twój Windows uruchamiał się szybciej i działał stabilniej, ale nie masz czasu lub ochoty na ponowną instalację? Przedstawiamy kilkanaście różnorodnych programów do optymalizacji, zarządzania i naprawy rejestru. Kilka z nich jest darmowych, dzięki czemu nie wydasz ani złotówki na naprawę i optymalizację systemu.

6. Defragmentacja - 8 sposobów na szybszy dysk

Dlaczego dysk twardy ciągle warczy? Otwieranie zawartości folderów trwa wieczność! Gdybyś mógł, zmieniłbyś procesor, dodał pamięci operacyjnej, aby tylko przyspieszyć działanie komputera? Przyczyną takiego stanu rzeczy niekoniecznie musi być sprzęt, ale system operacyjny, który dość frywolnie zapisuje dane na talerzach magnetycznych. Prezentujemy kilka narzędzi do optymalizacji przechowywanych danych. Dzięki nim komputer będzie działał szybciej, zwłaszcza podczas pracy z aplikacjami często odwołującymi się do zawartości dysku.

7. AMD Athlon X2 - po prostu masakruje konkurencję

Prawie miesiąc temu zaprezentowaliśmy Wam pierwsze w Polsce testy dwurdzeniowego procesora Intel Pentium EE 840, który przełamał kolejne bariery wydajnościowe, szczególnie jeśli chodzi o pracę z wieloma aplikacjami na raz. Teraz, po raz pierwszy możemy Wam zaprezentować pojedynek flagowego układu Intela z pierwszym dwurdzeniowym procesorem AMD Athlon X2 4800+. Możemy Wam zdradzić, że o wiele lepszy pod względem architektury Athlon spuścił tęgie lanie konkurencji, której nie pomogła nawet aktywna funkcja wielowątkowości sprawiająca że system operacyjny widział układ Intela jako 4 procesory!

8. Na pohybel hakerom - bezpieczne Wi-Fi

Testowaliśmy już ruteromodemy neostrady tp, jeździliśmy po Warszawie w poszukiwaniu kiepskich zabezpieczeń, słowem: biliśmy na alarm. Nadszedł czas odpokutowania za wszystkie grzechy: stajemy po drugiej stronie barykady i pomagamy we właściwym zabezpieczeniu sieci Wi-Fi. Uporządkowaliśmy zbiór porad od najważniejszych i kluczowych w kwestiach bezpieczeństwa, do tych mniej istotnych, ale dodających dodatkową warstwę. Pierwsze trzy kroki każdy posiadacz sieci bezprzewodowej czy urządzenia wielofunkcyjnego (ruter Wi-Fi) musi przejść - jeśli tylko chce się czuć bezpiecznie. Co z pozostałymi? Porad jest dziesięć, jak w dekalogu, możemy się więc do nich zastosować, ale nie musimy...

9. Windows XP Service Pack 3 spod lady

Zamiast czekać na nawiązanie połączenia z serwerem Microsoftu lub przechodzić przez kolejne etapy aktywacji systemu można po prostu uruchomić jeden plik wykonywalny - prosto i szybko. Nieoficjalne pakiety, zawierające wszystkie łaty oraz dodatkowe programy, można bezpłatnie pobrać z wielu miejsc w Sieci. Czy alternatywa dla oficjalnego mechanizmu aktualizacji Windows jest dobrym rozwiązaniem? Microsoft twierdzi, że nie, twórcy pakietów są za, a jak jest naprawdę?

10. Avalon - graficzna rewolucja Microsoftu?

Microsoft udostępnił do pobrania testową wersję nowego środowiska graficznego Avalon, które będzie jedną z najważniejszych nowości w tworzonym właśnie systemie Longhorn. Avalon ma zrewolucjonizować prezentowanie informacji przez system - m.in. dzięki zintegrowaniu wielu rozproszonych do tej pory funkcjonalności. Nowym systemem graficznym powinni zainteresować się nie tylko potencjalni użytkownicy Longhorna - Microsoft zapowiedział już, że Avalon dostępny będzie także dla użytkowników Windows XP oraz Windows 2003 Server (dla tych systemów przeznaczona jest udostępniona właśnie wersja testowa). Niestety w chwili obecnej nie są właściwie dostępne żadne stabilne wersje systemu. Dlatego też warto zainstalować na komputerze wybrane elementy lub pakiety, które przemienią całkowicie wygląd naszego Windows XP w Windows Longhorn!

Porady

1. Hakerska sztuczka: zmiana adresu MAC

2. Przyspieszanie dysku twardego w Windows XP i 2003

3. Windows Messenger stop!

4. Scandisk szybciej

5. Nie ufasz firewallowi?

6. Przyspieszamy Windows defragmentując plik wymiany

7. Zablokowany Menedżer zadań

8. Instalacja systemu bez bootowania

9. Autostart - stąd ruszają trojany

10. 'Cichy' zdalny dostęp do zasobów Windows

Archiwum

1. Zarządzanie dyskami w XP

2. Tankowanie mocy

3. Najlepszy na szpiega

4. Tajna centrala Windows

5. Windows plus Linux

6. Bezpieczny komputer - 10 ważnych porad

7. MP3 na każdą okazję

8. Szybki jak ogień

9. Małe, silne pingwiniątka

10. Pierwsza pomoc internauty

Najczęściej komentowane

1. Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox

2. Krakersik - powinni tego zabronić?

3. Napisy do filmów znikną z Sieci?

4. Nie taka instalacja straszna

5. Co dalej z neostradą?

6. Teraz Linux!

7. "Zemsta Sithów" - premiera na stadionie

8. Longhorn szybszy o 50 procent

9. Umarł Longhorn - niech żyje Vista!

10. Windows Vista - Start "na okrągło"

Filmy

1. Wideorozmowa w Skype 2

2. Odkurzacz wymiata dysk

3. GeForce 7800 GTX 512 MB - wilk w owczej skórze

4. Święty Mikołaj w Media Markt

5. Epoka Lodowcowa 2 - zwiastun 2

6. Napa - następca Centrino

7. Motorola MPx220

8. Kupujemy przenośny odtwarzacz MP3!

9. The Sims 2: Open for Business "Fired" Movie

10. Radeon X1600 XT vs GeForce 6800 GS

Pliki

1. BearShare Lite

2. eMule

3. IrfanView

4. Kazaa Lite Rewolucja

5. MobiMB Mobile Media Browser 2.5

6. DC++

7. Nero Package One

8. Testy na prawo jazdy kat. B

9. MobTime Cell Phone Manager

10. Alcohol 120%

Testy

1. Najlepszy na szpiega

2. MP3 na każdą okazję

3. Tanie i dobre

4. Maksymalnie tanio, maksymalnie szybko

5. Nagrywarki DVD

6. Mała, szybka, gotowa na wszystko

7. Monitory LCD 17''

8. Mistrzowie opłacalności

9. Tunery TV

10. Notebooki średnie