Top10 Service Aplikacje

Istnieje grupa programów, które powinny się znaleźć w każdym komputerze. Wykrywanie i usuwanie wirusów, kontrola poprawności Rejestru i stanu twardych dysków, dostęp do WWW, tuning systemu operacyjnego, dekompresja archiwów ZIP... Jak uniknąć żmudnego przeszukiwania kolejnych krążków CD i szperania w Sieci?

Istnieje grupa programów, które powinny się znaleźć w każdym komputerze. Wykrywanie i usuwanie wirusów, kontrola poprawności Rejestru i stanu twardych dysków, dostęp do WWW, tuning systemu operacyjnego, dekompresja archiwów ZIP... Jak uniknąć żmudnego przeszukiwania kolejnych krążków CD i szperania w Sieci?

Zasady Top10 Service

Czytelnicy biorący udział w plebiscycie Top10 Service mogą głosować na wybrane programy z poniższej listy lub też zaproponować inne aplikacje w każdej z kategorii.

W przeciwieństwie do listy Top10 Freeware, w tym zestawieniu nowe wersje programów nie muszą odczekać, aż zostaną docenione przez Czytelników. Głos oddany na program oznacza głosowanie na najnowszą wersję tej aplikacji.

Aby wziąć udział w zabawie, należy wypełnić ankietę zamieszczoną w wersji elektronicznej na CD oraz na stronie www.pcworld.com.pl . Wśród uczestników plebiscytu zostaną rozlosowane nagrody - palmtop Handspring Visor De luxe, trzy gry: "Red Baron 3D", "Traffic Giant", "Alien Nations PL" oraz książki wydawnictwa RM Biblia Excel 2000.

W tym wydaniu PCWK zamieszczamy po raz pierwszy Top10 Service. Co miesiąc na naszych krążkach CD znajdzie się 10 najlepszych, zdaniem Czytelników, programów-niezbędników, zawsze w najnowszych wersjach. Z reguły będą to programy typu shareware i freeware, chociaż w grupie Top10 Service mogą się także znaleźć wersje demo, o ile mają odpowiednią funkcjonalność. Dzięki temu każdy z naszych Czytelników będzie miał zawsze dostęp do najnowszych, najlepszych programów narzędziowych - wystarczy sięgnąć po ostatni nasz numer i włożyć krążek CD do napędu.

Aby programy z listy Top10 Service odpowiadały naszym Czytelnikom, ogłaszamy plebiscyt na najlepszy program narzędziowy, na podobnych zasadach, jak w Top10 Freeware. Szczegółowe zasady plebiscytu można znaleźć w ramce poniżej. Zachęcamy do głosowania i przesyłania własnych propozycji - na uczestników zabawy czekają atrakcyjne nagrody!

Obok przedstawiamy propozycje do listy Top10 Service w każdej z dziesięciu kategorii.

1. Przeglądarka WWW

Nie sposób dzisiaj sobie wyobrazić sprawny komputer osobisty bez najnowszej wersji przeglądarki stron WWW. Chociaż systemy Windows (98/NT/Me/2000) są sprzedawane razem z Internet Explorerem, warto uaktualnić przeglądarkę do najnowszej wersji. Czy przeglądarka WWW jest programem narzędziowym? Z pewnością, łącznie z klientem poczty elektronicznej (Outlook Express) jest podstawowym programem wykorzystywanym w codziennej pracy - w dodatku bezpłatnym. Nawet osoby rzadko buszujące w Sieci regularnie wykorzystują przeglądarkę WWW do przeglądania dokumentów w postaci HTML ich wersji offline serwisów internetowych. Pozostaje co prawda pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników Internet Explorera: czy używać najnowszej wersji, która najprawdopodobniej zawiera wiele luk w zabezpieczeniach, czy pozostać przy wersji poprzedniej z doinstalowanymi wszystkimi dostępnymi uaktualnieniami? My postanowiliśmy w zestawieniu Top10 Service umieścić najnowszą, szóstą wersję Internet Explorera.

Propozycja Internet Explorer 6

2. Program antywirusowy

Program antywirusowy po prostu musi być zainstalowany w każdym komputerze, nawet tym niepodłączonym do Internetu - do tego nie należy chyba już nikogo przekonywać. Ataki wirusów zdarzają się bardzo rzadko, jednak ich skutki są często opłakane - stracone dane są z reguły znacznie cenniejsze, niż wcześniej sądziliśmy. Niestety, dostępne bezpłatnie wersje oprogramowania antywirusowego prawie zawsze mają wyłączone opcje usuwania wirusów (działa tylko ich wykrywanie). Aby uchronić Cię przed stresem związanym z używaniem wersji demo programów antywirusowych (nie ma nic gorszego od świadomości, że nasz komputer jest zainfekowany, a nie możemy usunąć przyczyny kłopotów), w naszym zestawieniu Top10 Service zamieszczamy w pełni funkcjonalną, 30-dniową wersję jednego z najlepszych programów antywirusowych - Kaspersky AntiViral Toolkit Pro 3.5 Platinum.

Propozycja Kaspersky AntiViral Toolkit Pro 3.5 Platinum

3. Firewall

Tego typu aplikacja przydatna jest właściwie tym użytkownikom, którzy mają dostęp do Internetu. Nie może jej jednak zabraknąć - zagrożenia spowodowane niepowołanym dostępem do komputera, ataki typu backdoor, wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach są niewesołą codziennością w świecie Internetu. Lepiej się zabezpieczyć. W naszym zestawieniu umieściliśmy bodaj najlepszy firewall dla użytkowników Windows 98/NT/ Me/2000 - ZoneAlarm w najnowszej wersji 2.6. Jest to jeden z nielicznych programów, który potrafi ochronić system przed niepowołanym dostępem. ZoneAlarm stosuje technikę podpisu kryptograficznego do identyfikacji programów usiłujących nawiązać połączenie z naszym komputerem, dzięki czemu m.in. przeszedł pomyślnie testy, którym nie sprostały programy takich firm jak Symantec czy McAfee (pisaliśmy o tym w wydaniu 7-8/2001 PCWK).

Propozycja ZoneAlarm 2.6

4. Kontrola Rejestru

Najbardziej wrażliwa część systemu Windows - Rejestr - wymaga szczególnej opieki. Niektóre aplikacje potrafią instalować się w taki sposób, że nawet po ich usunięciu w Rejestrze pozostają różne śmieci. Problemy z Rejestrem mogą także się pojawić, gdy ręcznie zmodyfikujemy jego zawartość. Standardowe narzędzie Windows - program RegEdit - nie umożliwia automatycznego wyszukiwania błędnych wpisów. Rozwiązaniem jest zainstalowanie i używanie specjalnego narzędzia - proponujemy program NBG Clean Registry 1.7.2 w pełnej wersji z 30-dniowym ograniczeniem czasowym. NBG Clean Registry dokonuje bardzo szczegółowego sprawdzenia wpisów w Rejestrze, po którym może dokonać - w asyście użytkownika - poprawienia lub usunięcia nieprawidłowych pozycji. Dodatkową zaletą NBG Clean Registry jest elegancki, przyjazny interfejs i dokładny opis każdej z wykonywanych czynności. Ponadto wszelkie operacje na "żywym organizmie" Rejestru poprzedzone są zapisaniem kopii bezpieczeństwa modyfikowanych kluczy.

Propozycja NBG Clean Registry 1.7.2

5. Diagnoza i optymalizacja twardego dysku

W przypadku programów służących do diagnozowania i usuwania awarii nie można mówić o narzędziach bezpłatnych. Najlepsze programy tego typu to produkty w pełni komercyjne, dostępne w bardzo ograniczonych wersjach demonstracyjnych. Warto jednak skorzystać z programów, które potrafią usunąć z twardego dysku niepotrzebne pliki, optymalizując jednocześnie pracę systemu. Program Safe & Clean Utilities szybko i sprawnie wykryje i usunie zbędne pliki, w dodatku w całkowicie bezpieczny sposób. Niepotrzebne pliki nie są bowiem całkowicie usuwane, lecz przenoszone do swoistej kopii bezpieczeństwa, skąd mogą być w ciągu 14 dni odzyskane (okres ten można przedłużyć). Safe & Clean Utilities mogą także przejąć funkcję domyślnego programu do porządkowania dysków w Windows. Dodatkiem do programu jest moduł dokładnie analizujący zapełnienie twardych dysków - bardzo ułatwiający wykrycie najbardziej "dyskożernych" folderów.

Propozycja Safe & Clean Utilities 3.02