Top10 Service Aplikacje

W naszym zestawieniu 10 niezbędnych programów, które powinny znaleźć się w każdym komputerze, nastąpiły niewielkie zmiany spowodowane pojawieniem się nowych, interesujących wersji aplikacji.

W naszym zestawieniu 10 niezbędnych programów, które powinny znaleźć się w każdym komputerze, nastąpiły niewielkie zmiany spowodowane pojawieniem się nowych, interesujących wersji aplikacji.

Proponujemy nowe programy służące do kontroli Rejestru, z twardych dysków i nagrywania płyt CD-R/RW.

Firewall

Warto uaktualnić ZoneAlaram do wersji 2.6.362. Prawdopodobnie nawet poprzednia wersja wystarczająco skutecznie chroni komputer przed atakiem, ale zawsze trzeba mieć w swoim komputerze najbardziej aktualne oprogramowanie.

Propozycja ZoneAlarm 2.6.362

Kontrola Rejestru

CleanReg3 to program przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, którzy dobrze wiedzą, jakie informacje mogą być przechowywane w Rejestrze. CleanReg3 nie umożliwia automatycznego naprawiania i optymalizowania Rejestru Windows. Może jednak okazać się wręcz nieoceniony, gdy konieczne jest "ręczne" poprawienie wartości jakiegoś klucza Rejestru. CleanReg3 bardzo szybko skanuje Rejestr i wyświetla szczegółowe zestawienie wszystkich podejrzanych wartości. Do użytkownika należy decyzja, czy pozostawić wartość, czy ją usunąć lub zmienić. Graficzne przedstawienie poszczególnych gałęzi Rejestru znacznie ułatwia orientację i właściwe przypisanie wartości do aplikacji. CleanReg3 ułatwia zwłaszcza odszukiwanie i usuwanie zapisów, odnoszących się do plików, których nie ma na twardym dysku. W ten sposób można także zlokalizować pozostałości po nieprawidłowo odinstalowanych aplikacjach.

Propozycja CleanReg3

Diagnoza i optymalizacja twardego dysku

Tym razem prezentujemy program służący do odzyskiwania z twardych dysków utraconych danych. Program szybko, ale dokładnie skanuje wskazany twardy dysk i odtwarza utracone dane. Należy pamiętać, że odzyskiwane informacje i pliki trzeba zapisywać na innym dysku niż ten, z którego dane próbujemy odzyskać. Wersja demo programu R-Studio 1.0 ma ograniczenie - można odzyskać tylko pliki do wielkości 64 KB. Mimo to nawet wersja demo tej aplikacji może okazać się bardzo przydatna. Rozmiary wielu ważnych plików, np. dużej części dokumentów Worda czy arkuszy Excela, nie przekraczają kilkudziesięciu kilobajtów. Nawet wersja demonstracyjna programu może Ci "uratować życie", gdy z powodu awarii twardego dysku stracisz np. pracę semestralną czy ważne podanie.

Propozycja R-Studio 2.0

Archiwizer

Nowa wersja Filzip, programu do kompresji i dekompresji plików, nie różni się na pierwszy rzut oka od wersji 2.0. Wprowadzono jednak kilka ważnych zmian. Oprócz poprawienia wykrytych dotąd błędów do wersji 2.01 dołączono obsługę archiwów TAR.GZ, które są teraz automatycznie otwierane. Filzip 2.01 potrafi już także bezproblemowo współpracować z Windows XP. W ten sposób Filzip 2.01 obsługuje już pełen zestaw Windows: 95,98, Me,NT, XP i Windows 2000, w których zresztą był tworzony.

Propozycja Filzip 2.01

Przeglądarka plików graficznych

Nowa wersja IrfanView przynosi niewiele zmian w stosunku do poprzedniej, 3.60. Warto jednak uaktualnić swoją przeglądarkę plików graficznych, gdyż zostało poprawionych kilka drażniących błędów. Pojawiła się także nowa opcja (/dpi), której można użyć przy uruchamianiu IrfanView z linii poleceń lub dodać we właściwościach skrótu do Irfan View na Pulpicie.

Służy ona do szybkiej zmiany rozdzielczości grafiki. Jeśli ktoś ma wciąż wersję IrfanView starszą niż 3.60, to uaktualnienie jest bardzo wskazane. Od wersji 3.60 mamy bowiem do dyspozycji obsługę formatu JPG 2000, możliwość zdefiniowania oddzielnych ikon dla każdego z typów plików graficznych, obsługę formatu FSH i wiele nowych opcji, dostępnych zarówno w menu programu, jak i przy uruchamianiu IrfanView z wiersza poleceń. Zlikwidowano także błędy pojawiające się w pracy IrfanView w Windows XP i wyposażono go w nowy program instalacyjny.

Propozycja IrfanView 3.61

Nagrywanie CD-R/RW

Rewelacyjny bezpłatny program do kopiowania krążków CD, został dokładnie opisany w dziale "Co na CD". Umieszczamy go także w zestawieniu Top 10 Service. Programy do już od dawna należą do software'owych niezbędników, a RAW CD Copy ma tę przewagę nad konkurencją, że można go używać bez żadnych opłat.

Propozycja RAW CD Copy

Program antywirusowy

Jako program antywirusowy tym razem występuje Panda AntiVirus w 30-dniowej, w pełni funkcjonalnej wersji (wykrywającej i usuwającej zagrożenia). Panda AniVirus Platinum doskonale radzi sobie z wszelkimi zagrożeniami wirusowymi, typowymi wirusami plikowymi, makrowirusami, m.in. w plikach DOC i XLS, robakami sieciowymi; potrafi także sprawdzać zawartość przychodzącej poczty elektronicznej.

Propozycja Panda AntiVirus Platinum