Top500: mamy nowego chińskiego lidera rankingu superkomputerów

Na czoło rankingu najszybszych superkomputerów na świecie wysunął się Sunway TaihuLight.

Lista Top500 to ranking najszybszych superkomputerów na świecie. Po jej kolejnym uaktualnieniu wyłonił się nowy lider: chiński superkomputer Sunway TaihuLight. Zdetronizował on dotychczasowego lidera, którym był również chiński superkomputer Tianhe-2.

Sunway TaihuLight - budowa

Sunway TaihuLight pracuje pod kontrolą systemu Sunway RaiseOS 2.0.5 i korzysta z 40 960 procesorów Sunway SW26010 (architektura RISC). Każdy dysponuje 260 rdzeniami 1,45 GHz i podzielony został na cztery bloki dysponujące 8 GB pamięci RAM. W sumie superkomputer ma aż 1,31 PB pamięci operacyjnej.

Sunway TaihuLight - osiągi

Sunway TaihuLight jest w stanie teoretycznie przeprowadzać 125 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Faktycznie na obecną chwilę osiągnął wynik znacząco niższy (93 PFLOPS), który i tak jest nieporównywalnie lepszy od wyniku dotychczasowego lidera (34 PFLOPS).

Warto też dodać, że pobór mocy Sunway TaihuLight to 15,371 megawata, czyli znacznie mniej niż w przypadku Tianhe-2 (17,808 megawata).

Sunway TaihuLight - koszty

Sunway TaihuLight został zbudowany za ok. 165 mln dolarów.

Sunway TaihuLight - zadania

Sunway TaihuLight znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Wuxi. Zostanie wykorzystany m.in. w badaniach zmian klimatu.