Top500 - najnowszy ranking superkomputerów

Kilka dni temu opublikowano najnowszą listę najwydajniejszych superkomputerów na świecie (Top500). Lista taka sporządzana jest dwa razy w roku i ukazała się już po raz 33. Pierwsze dwa miejsca zajmują te same superkomputery, które zwyciężyły poprzednio, ale na trzecim miejscu zaszła zmiana - superkomputer SGI ustąpił miejsca superkomputerowi IBM.

Po zapoznaniu się z listą widać wyraźnie, że superkomputery pracują coraz szybciej, a prym w tym obszarze wiedzie nadal firma IBM, która wprowadziła na listę 188 systemów, a w pierwszej dziesiątce aż cztery superkomputery zostały wyprodukowane właśnie przez IBM. Wydaje się też, że superkomputer Roadrunner (najszybszy system o wydajności Rmax 1105 teraflopów) długo nie odda chyba pierwszego miejsca. Znakomita większość superkomputerów (aż 393) jest oparta na procesorach platformy Intel EM64T (patrz tabela).

Top500 - najnowszy ranking superkomputerów

Najwięcej superkomputerów wprowadziła jednak na listę Top500 firma HP - aż 212. Drugie miejsce zajmuje w tym rankingu IBM (188 maszyn). Warto też zwrócić uwagę na fakt, że superkomputer zajmujący ostatnie miejsce (500) ma wydajność 17,1 teraflopów, podczas gdy pół roku temu komputer zajmujący to miejsce przetwarzał dane z szybkością 12,64 teraflopów (dwa lata temu były to 4 teraflopy). Na superkomputer o takiej wydajności (4 teraflopy) mogły sobie wtedy pozwolić tylko bogate firmy, a dzisiaj system o podobnej mocy można kupić już za ok. 10 tys. USD.

Top500 - najnowszy ranking superkomputerów

Jak już wspomniano wcześniej, z jedenastego na trzecie miejsce awansował komputer IBM BlueGene/P o nazwie JUGENE (pracujący w Niemczech, zdjęcie obok). Komputer SGI spadł z trzeciego na czwarte miejsce. A oto dwa nowe komputery, które pojawiły się w pierwszej dziesiątce: szóste miejsce zajmuje obecnie maszyna Cray XT5 (nazwa kodowa Kraken; 463,3 teraflopów), a na dziewiąte miejsce wskoczył system IBM BlueGene/P (nazwa kodowa Dawn; 415,7 teraflopów).

Cztery spośród 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie pracują w Polsce. Najszybszy z nich zajmuje 107 miejsce i znajduje się w Gdańsku (Galera - ACTION; 38,17 teraflopów; Politechnika Gdańska). Pozostałe zaś znajdują się na miejscach 281, 300 i 422. Ostatni z nich pracuje w ICM na Uniwersytecie Warszawskim. Dwa środkowe zaś w - jak to określili autorzy rankingu - "firmach telekomunikacyjnych". Według nieoficjalnych naszych informacji, korzystają z tych superkomputerów Alegro.pl i NaszaKlasa.pl.