Top500 superkomputerów - to już się robi nudne...

W kolejnym wydaniu notowania Top500, czyli publikowanego mniej więcej co pół roku zestawienia komputerów o największej mocy obliczeniowej, nie zaszły żadne zmiany na pozycji lidera. Już po raz trzeci z rzędu zajął ją komputer BlueGene/L, znajdujący się w Lawrence Livermore National Laboratory. Nic dziwnego, skoro maszyna w ostatnim czasie podwoiła swoją moc (która wynosi teraz prawie 281 teraflopów), podczas gdy jej konkurenci z listy nie przekroczyli jeszcze granicy 100 teraflopów.

W artykule "IBM uderza sam w siebie" informowaliśmy o skutecznym podwojeniu obliczeniowej mocy potwora IBM ze 138,8 do niemal 281 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Trend w systematycznym zwiększaniu mocy obliczeniowej superkomputerów widać jeszcze wyraźniej po zsumowaniu osiągów wszystkich maszyn z listy Top500 - obecnie wynosi ona ok. 2,3 petaflopa, choć rok temu wartość ta wynosiła 1,127 petaflopa.

Top500 - czołówka najnowszego notowania listy nasilniejszych superkomputerów na świecie

Top500 - czołówka najnowszego notowania listy nasilniejszych superkomputerów na świecie

W ścisłej czołówce listy także zaszły pewne zmiany - obecnie 6 czołowych miejsc notowania zajmują superkomputery umieszczone w różnych laboratoriach i ośrodkach badawczych na terenie Stanów Zjednoczonych (w 25. edycji Top500 w pierwszej szóstce znalazły się "jedynie" trzy maszyny, zajmując jednak trzy pierwsze miejsca).

Coraz wyraźniej rysuje się przewaga gigantów rynku IT, takich jak IBM czy Intel, nad resztą stawki. Ponad 43 % maszyn uwzględnionych na najnowszej liście Top500 sygnowane jest marką IBM (z czego 5 znajduje się w pierwszej dziesiątce notowania). Na drugim miejscu znajduje się Hewlett-Packard (33 % komputerów). Znakomita większość, bo aż 2/3 wszystkich 500 maszyn, pracuje w oparciu o procesory produkowane przez Intela (największy jego rywal, AMD, zaopatruje 55 komputerów w procesory własnej produkcji).

Więcej informacji na temat 26. notowania Top500 można znaleźć na stronie Top500.org.

Jeżeli chcecie odświeżyć nieco wiadomości i przypomnieć sobie, jak wyglądało poprzednie zestawienie Top500, polecamy lekturę artykułu "Top500: hegemonia IBM".


Zobacz również