Torrent - koń pociągowy P2P

Groźby konsekwencji karnych dla serwisów udostępniających torrenty, nowe metody pobierania plików, ciągły wzrost użytkowników oraz ilości publikowanych materiałów - to oznaki, że wymiana danych za pomocą BitTorrent staje się coraz bardziej popularna. Co więcej, praktycznie nie ma równie wydajnego sposobu na wymianę plików przez Internet, dlatego też Torrent stał się 'koniem pociągowym' sieci peer-to-peer. W poniższym artykule dowiecie się o nowinkach ze świata P2P, poznacie proces tworzenia pliku .torrent oraz najważniejsze, naszym zdaniem, serwisy związane z tym systemem.

Torrent - koń pociągowy P2P

Niejednokrotnie w ramach naszych serwisów podejmowaliśmy tematykę peer2peer - nie brakowało newsów o systemach BitTorrent. Informowaliśmy o planach i efekcie walki stowarzyszenia reprezentującego amerykański przemysł filmowy z serwisami oferującymi odnośniki .torrent, o nalocie fińskiej policji na popularny serwis torrentowy albo o ostatnich, rozpaczliwych próbach walki o dalsze istnienie serwisu LokiTorrent.com. W tym newsie chcemy zapoznać osoby, które nie miały okazji korzystać z BitTorrenta, z tym bardzo dobrze funkcjonującym systemem wymiany plików.

Przydatne odnośniki

Torrent Dream Team - polski katalog plików torrent (skorzystanie z

serwisu polecamy tylko osobom, które korzystają z alternatywnych do

Internet Explorera przeglądarek oraz użytkownikom systemu Windows z

zainstalowanym Service Packiem 2 - w przeciwnym przypadku komputer może

zostać zainfekowany zawartym w kodzie serwisu oprogramowaniem adware)

Click-Plick - nasz krajowy katalog plików torrent

Isohunt.com - bardzo funkcjonalna wyszukiwarka plików torrent

TorrentReactor - katalog plików .torrent

NewTorrents - katalog plików .torrent

Bi-Torrent - bardzo rozbudowany katalog plików .torrent

Torrent - koń pociągowy P2P

Popularny klient BitComet

Głównymi zaletami systemu BitTorrent jest łatwość obsługi, efektywne zarządzanie wymianą danych pomiędzy osobami zainteresowanymi danym plikiem, stabilność oraz bardzo dużo zasobów do pobrania, które - w przeciwieństwie do większości systemów p2p - są łatwe do 'oczyszczenia' np. z pozycji zawierających wirusy, błędy, itp. Inną cechą, która odróżnia BitTorrent od popularnych sieci (np. Gnutella czy eDonkey) jest brak możliwości bezpośredniego wyszukiwania określonych pozycji w ramach tej sieci - aby znaleźć wybrany plik, trzeba skorzystać z zewnętrznych serwisów oferujących odnośniki .torrent.

Więcej informacji o funkcjonowaniu sieci BitTorrent można znaleźć w artykule "Metamorfoza peer-to-peer" autorstwa Roberta Milewskiego, który ukazał się na łamach magazynu PC World w maju 2004 roku.

Własny torrent

W sieciach opartych na systemie BitTorrent przewiduje się istnienie małych plików (o rozszerzeniu .torrent), w których zawarte są szczegółowe informacje o udostępnianych przez użytkownika danych - może to być cały folder, bądź pojedyncza pozycja.

Własny plik torrent można stworzyć za pomocą większości aplikacji umożliwiających pobieranie danych w systemie BitTorrent. Poniżej znajdują się dwa opisy tworzenia plików .torrent - za pomocą programu Azureus i BitComet.

W obu opisywanych aplikacjach znajdują się proste w obsłudze kreatory, które pozwalają na proste stworzenie plików o rozszerzeniu .torrent (odnośników torrent). Ich uruchomienie następuje po kliknięciu na odpowiednich ikonkach.