Torrentowe sztuczki

Zebraliśmy tu najważniejsze informacje na temat optymalizacji pobierania plików przez BitTorrent, choć wiele z nich znajdzie zastosowanie w innych sieciach P2P. Pamiętaj, że ustawienia domyślne nie gwarantują maksymalnej wydajności, dlatego warto poświęcić kilkadziesiąt minut, bo ten czas zwróci się wielokrotnie.


Zebraliśmy tu najważniejsze informacje na temat optymalizacji pobierania plików przez BitTorrent, choć wiele z nich znajdzie zastosowanie w innych sieciach P2P. Pamiętaj, że ustawienia domyślne nie gwarantują maksymalnej wydajności, dlatego warto poświęcić kilkadziesiąt minut, bo ten czas zwróci się wielokrotnie.

Na wstępie podkreślamy, że zamieszczone tutaj porady nie powinny być wykorzystywane do nielegalnego pobierania z Sieci plików chronionych prawem autorskim. Redakcja stanowczo odcina się od tego typu działań i nie bierze absolutnie żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie tej wiedzy w celach niezgodnych z prawem. Należy pamiętać, że mimo różnych poglądów na to, co jest, a co nie jest kradzieżą, czy Internet powinien być pozbawiony ograniczeń, to obowiązujące prawo i sądy decydują, czy działania internautów są legalne. Policja w takich wypadkach może zarekwirować sprzęt komputerowy, a w najgorszym razie nawet zaaresztować właściciela. Po tym oficjalnym wstępie czas na konkrety. Nasze porady są przeznaczone nie dla żółtodziobów P2P, ale dla wyjadaczy, których komputery są włączone na okrągło, a pasmo wykorzystane do granic możliwości.

Przyśpieszamy

Torrentowe sztuczki

Każdemu zadaniu można nałożyć odrębne ograniczenia transferu. Warto o tym pamiętać, gdy pobiera się więcej plików.

To chyba najważniejsza część tekstu, bo kto zawracałby sobie głowę dość kłopotliwym protokołem, gdyby nie był efektywny. Większość ludzi, instalując aplikacje do bezpośredniej wymiany plików, nie zadaje sobie trudu, aby odpowiednio skonfigurować połączenie. Ma to kolosalne znaczenie dla skuteczności programu. Powinieneś zacząć właśnie od sprawdzenia prędkości łącza. Pamiętaj, że Kb/s i KB/s to nie to samo, bo pierwsze to kilobity na sekundę, a drugie - kilobajty na sekundę. Łatwo przeliczyć obie wartości: wystarczy liczbę kilobitów podzielić przez osiem, aby uzyskać wynik w kilobajtach. Dostawcy usług internetowych podają transfery w kilobitach, gdyż większe liczby (np. 512 Kb/s) lepiej wyglądają w ofercie (w tym wypadku lepiej niż 64 KB/s). Wystarczy odwiedzić stronę testującą transfer (http://www.numion.com , ale jest wiele innych) i poznać rzeczywistą przepustowość swojego łącza. To pozwoli na precyzyjną konfigurację.

Z limitami szybciej

Według wyników ustaw prędkość wysyłania danych. Jeśli tego nie zrobisz, inni użytkownicy Sieci będą pobierali maksymalną możliwą ilość danych na sekundę i w efekcie wszystkie transfery z Internetu dramatycznie spadną. W zależności od łącza należy ustawić limit wysyłania (upload speed) na poziomie 80-90 procent. Im szybsze, tym większy procentowy udział możesz przydzielić P2P. Jeśli chcesz pracować komfortowo, zostaw odpowiedni margines dla klienta pocztowego, przeglądarki czy komunikatora. Wiele klientów P2P oferuje godzinowe programowanie pracy, dzięki czemu w nocy i w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma przy komputerze, limity mogą być najwyższe, a po południu spadają do niższego poziomu. Jeżeli korzystasz z klienta w pracy lub szkole, a łącze jest szerokie jak rzeka, to bezwzględnie ustaw limity wysyłania danych, bo administratorzy sieci lokalnej mogą wyłuskać "rodzynka", który zajmuje 50 Mb/s niekoniecznie w celach zawodowych. W wypadku prędkości pobierania danych (download speed) nie trzeba nakładać ograniczeń pasma, jednak należy pamiętać o odpowiednim marginesie na surfowanie w Sieci, dysponując powolnym łączem.

Liczba jednoczesnych połączeń

Kolejną istotną opcją jest liczba osób, które mogą być równocześnie podłączone do pojedynczej sesji torrent. Zbyt wysoka lub za niska wartość spowoduje obniżenie transferu. Domyślnie ok. 50 Peerów może jednocześnie pobierać dane z twojego komputera, czyli zdecydowanie za dużo, jak na polską rzeczywistość internetową. Jeśli realna prędkość wysyłania wynosi 256 Kb/s, ustaw liczbę Peerów najwyżej na 40. Obliczenia są dość kłopotliwe, bo trzeba ustawić prędkość dla pojedynczego Peera oraz powtórzyć tę operację dla wszystkich plików w celu określenia, od ilu ludzi jednocześnie można pobierać dane oraz ile aktywnych torrentów można mieć w tym samym czasie. Na stroniehttp://infinite-source.de/az/az-calc_pl.html znajdziesz bardzo funkcjonalny kalkulator, w którym wystarczy podać parametry łącza oraz zaznaczyć pola, aby uzyskać odpowiednie wartości.

Ustawienia portów

Torrentowe sztuczki

BitComet oferuje automatyczne szyfrowanie transmisji w razie blokowania ruchu P2P przez operatora.

Najprościej rzecz ujmując, należy uważnie przyglądać się kolorom "buziek" (np. w Azureusie) przy poszczególnych torrentach. Optymalna jest zielona, żółta oznacza problemy z przekierowaniem portów lub zaporą, a czerwona - poważny błąd połączenia. Najczęstszym problemem (kolor żółty) jest niewłaściwa konfiguracja zapory sieciowej lub routera. Zdaniem specjalistów od P2P, wbudowana w system Windows XP SP2 zapora jest pod tym względem słabym rozwiązaniem i dlatego zalecają jej wyłączenie. W zamian można skorzystać z bezpłatnych aplikacji, np. Kerio Firewall lub ZoneAlarm.

Klienty P2P korzystają domyślnie z portów w zakresie 6881-6999. Jeśli nie masz publicznego adresu IP, koniecznie sprawdź, czy używany przez klienta port jest obsługiwany w Sieci. W innym wypadku ruch z P2P zatrzyma się na routerze. Wielu dostawców internetowych, chcąc ograniczyć generowany ruch, blokuje możliwość korzystania z P2P, dlatego używanie domyślnych portów jest mało przydatne. Azureus zawiera test portów, który pozwala szybko sprawdzić, czy konfiguracja jest poprawna.

Optymalizuj połączenie

Brzmi banalnie, ale czasem wystarczy krótka konfiguracja połączenia, aby znacznie poprawić jakość transmisji. Polecamy tekst "Chcesz przyspieszyć Internet? Zmodyfikuj DNS!" (http://www.pcworld.pl/news/112297.html ), informujący, jak przyśpieszyć połączenie nie tylko w wypadku sieci P2P. Przykładem takiej sztuczki jest modyfikacja DNS, utworzenie specjalnego pliku HOSTS, czy ustawienie bufora pamięci serwera DNS. Niektórzy twierdzą, że zwiększenie liczby otwartych połączeń TCP, ograniczonej do dziesięciu w Windows XP SP2, może nieco przyśpieszyć transfer. Takie zmiany wymagają instalacji nieoficjalnych poprawek, które mogą znacząco obniżyć bezpieczeństwo komputera, a jednocześnie niewiele zmienią tempo transferu. Nie polecamy tego typu usprawnień. Jeśli jesteś wciąż niezadowolony z prędkości, może warto zastanowić się nad innym dostępem do Sieci? Operatorzy prześcigają się w ofertach, kusząc promocjami i sporymi transferami. Oceny użytkowników najpopularniejszych dostawców usług internetowych, krótką charakterystykę oraz informacje o nowych taryfach znajdziesz w Lidze Dostawców Internetu (http://www.pcworld.pl/liga ).

Bądź anonimowy

Torrentowe sztuczki

Logowanie na relakks.com wymaga podania nazwy użytkownika oraz adresu e-mail. Okres testowy trwa 5 dni.

W drugiej części artykułu informujemy, jak uchronić się przed "namierzaniem" przez organizacje walczące z piractwem oraz omijać ewentualne zabezpieczenia nakładane przez administratorów sieci i dostawców Internetu. Pierwszą i najprostszą metodą jest szyfrowanie nagłówków i całego strumienia danych, co utrudnia identyfikację transmisji jako P2P. Niestety, szyfrowanie zajmuje zasoby procesora, dlatego należy wybierać dość proste sposoby (np. RC4). Dogłębna analiza ruchu na pewno wykryje, jakiego typu dane są przesyłane, jednak automatyczne mechanizmy zarządzające pasmem mogą dać się oszukać. Nowoczesne klienty pozwalają na automatyczne wykrywanie blokowania ruchu i korzystają z szyfrowania jedynie w razie konieczności. Każdy klient ma inny interfejs i ustawienia są w różnych miejscach, jednak łatwo je znaleźć (BitComet: Opcje | Zaawansowane | Połączenia).

Szwedzka Partia Piratów udostępniła szyfrowane połączenia, które niemal do zera minimalizują szansę namierzenia użytkownika w Sieci. Na stroniehttp://www.relakks.com należy zarejestrować nowe konto, podając dane osobowe oraz adres e-mail. Przez pięć dni usługa jest bezpłatna i wystarczy skonfigurować połączenie wirtualnej sieci prywatnej w systemie operacyjnym. Wygodne kreatory wbudowane w Windows XP lub Vistę znacznie ułatwiają sprawę. Otwórz Panel sterowania, wybierz Połączenia sieciowe | Nowe połączenie. Następnie kliknij Dalej i wybierz kolejno Połącz z siecią w miejscu pracy | Połączenie wirtualnej sieci prywatnej. Należy podać nazwę (np. relakks_p2p) oraz nazwę hosta, z którym będzie połączony komputer (wpisz: pptp.relakks.com). Teraz wystarczy wprowadzić nazwę użytkownika i hasło użyte podczas rejestracji, aby połączenie stało się całkowicie bezpieczne. Dostawca internetowy nie będzie mógł zablokować tego typu ruchu, ponieważ jest on dość dobrze zabezpieczony (przeznaczeniem VPN są głównie zastosowania biznesowe). Jest jednak kilka minusów. Jeśli nie masz publicznego IP (nie musi być statyczne), nie wiadomo, czy nawiążesz połączenie. Z kolei zaszyfrowana transmisja niesie mnóstwo śmieci, więc efektywność przesyłania w tym trybie danych słabszymi łączami stoi pod znakiem zapytania. Miesięczny koszt dostępu do serwera wynosi 5 euro, więc jest to suma akceptowalna. Wszystkim miłośnikom dłubania w ustawieniach polecamy stronęhttp://www.azureuswiki.com , która jest prawdziwą kopalnią wiedzy nie tylko dla średnio zaawansowanych użytkowników. Dostępna jest także okrojona wersja polska. Z zagranicznych witryn warto także odwiedzić serwishttp://torrentfreak.com lub forumhttp://bitcomet.com .