Toshiba 55ZL1 - pierwszy telewizor z potężną platformą obliczeniową Cevo-Engine

Ostatnio Toshiba zarzuca nas nowościami. Japoński koncern właśnie wprowadził na rynek europejski wieloprocesorową platformę Cevo-Engine o dużej mocy obliczeniowej oraz zaprezentował swój pierwszy telewizor oparty na tej technologii - Toshiba 55ZL1.

Toshiba 55ZL1

W przeciwieństwie do opisywanego przeze mnie wcześniej telewizora Toshiba VL863, model 55ZL1 to 55-calowy telewizor 3D z okularami działającymi w technologii aktywnej (migawkowej).

Toshiba 55ZL1 - pierwszy taki telewizor LED LCD na świecie

Ważna różnica - Toshiba wyposażyła model 55ZL1 wyposażono w panel LCD ze strefowo wygaszanym podświetleniem złożonym z 512 segmentów diod LED. To pierwszy taki telewizor na świecie! Rezultatem ma być według producenta doskonała reprodukcja czerni oraz oddanie pełnej skali szarości. 3072 diody LED stanowiące podświetlenie panelu mają pozwalać na osiągnięcie ogromnej jasności na poziomie 1000cd/m². To oznacza, że nawet w trybie 3D poziom jasności jest bardzo wysoki i dorównuje jasności osiąganej przy oglądaniu obrazu 2D.

Co daje Cevo-Engine w telewizorach Toshiby?

Moc Cevo-Engine jest wykorzystywana przez takie funkcje jak: autokalibracja (automatycznie dopasowuje parametry obrazu tak aby kolorystyka i skala szarości były identyczne z zamierzeniami reżyserów filmowych.), konwersja 2D do 3D (zaawansowane techniki renderingu 3D), Intelligent 3D+(możliwość kontroli preferowanego przez nas poziomu głębi obrazu 3D), rozpoznawanie twarzy użytkowników, rozbudowane możliwości połączeń z urządzeniami peryferyjnymi i dostęp do serwisów internetowych. Toshiba 55ZL1 została też wyposażona w funkcję Personal-TV, o którym pisałem już w przypadku modelu Toshiba UL863. Pozwala ona na zapamiętanie ulubionych ustawień obrazu i list kanałów dla czterech użytkowników. Dzięki zintegrowanej z telewizorem kamerze, aplikacja rozpoznaje twarzy użytkownika i uruchamia automatycznie jego profil. Personal-TV potrafi też wyłączać telewizor, gdy wykryje, że nikt nie siedzi przed ekranem. Poza tym telewizor ma też dostęp do serwisu Toshiba Places. Warto też wspomnieć, że głośniki ukryto pod ekranem, w specjalnej belce. Zaletą jest też fakt, że Toshiba 55ZL 1 będzie miał dysk twardy o pojemności 500GB, a na którym będzie można nagrywać nasze ulubione audycje.

Toshiba kontratakuje w 2011 roku

W naszych sklepach flagowy model Toshiby ma pojawić się już w maju. Ale jeszcze w 2011, Toshiba planuje wprowadzenie do oferty kolejnych telewizorów opartych o platformę Cevo-Engine. Wygląda na to, że Toshiba poważnie wzięła się za zdobywanie rynku europejskiego.

- Zamierzamy wprowadzić CEVO-ENGINE i związane z nim funkcje do przystępniejszych cenowo serii WL i Y. Modele obu serii będą wykorzystywały aktywną technologię 3D, a w ich skład wejdą odbiorniki o przekątnych ekranu 42, 46 i 55 cali - zapowiada Sascha Lange z firmy Toshiba.

Wypada więc tylko czekać na nowe modele Toshiby w naszych sklepach.