Toshiba Media Controller - łatwe zarządzanie domowymi mediami

Jedną z nowości przedstawionych przez Toshibę na berlińskich targach IFA 2009 jest technologia Media Controller - graficzny interfejs użytkownika służący do zarządzania urządzeniami sieci domowej.

Oprogramowanie ma uprościć proces przesyłania danych pomiędzy różnymi urządzeniami wchodzącymi w skład sieci domowej, np. serwerami multimedialnymi i sprzętem odtwarzającym. Za pośrednictwem Media Controllera można zarządzać sprzętem kompatybilnym ze standardem DLNA 1.5 (Digital Living Network Alliance).

System wyszukuje urządzenia zgodne ze specyfikacją, identyfikuje je i kategoryzuje na "serwery" (sprzęt na którym składowane są materiały) i odtwarzacze. Chociaż oprogramowanie zainstalowane będzie na komputerze, wcale nie oznacza to, że przesyłane dane również muszą znajdować się na dysku peceta. W ramach interfejsu Media Controller wystarczy wybrać plik audio/wideo z "serwera" i metodą "przeciągnij i upuść" umieścić go w odtwarzaczu (tym sposobem można np. przenieść film z magnetowidu cyfrowego do telewizora).

Przedstawiciele Toshiby tłumaczą, że ich celem było stworzenie intuicyjnej metody zarządzania transferem danych w obrębie domowej sieci. "Nie musisz rozumieć technologii. Wysoka użyteczność - to właśnie próbujemy osiągnąć tym produktem" - powiedział Thomas Teckentrup, menedżer Toshiby, w czasie targów IFA 2009.

Koncern zamierza początkowo oferować oprogramowanie Media Controller w formie aplikacji do pobrania dla posiadaczy notebooków Toshiba pracujących pod kontrolą systemu Windows 7. Pierwszy taki komputer przenośny - Satellite P500, wyposażony w napęd Blu-ray - trafi do sprzedaży w czwartym kwartale br.

Zdaniem producenta nowy interfejs zarządzania domowymi multimediami mógłby też trafić do telefonów komórkowych czy urządzeń PDA.

Aktualizacja: 09 września 2009 12:54

Do artykułu dodaliśmy film z prezentacją działania oprogramowania Toshiba Media Controller.