Toshiba Satellite U840: ultrabook z 14-calowym ekranem

Toshiba Satellite U840 to pierwszy 14-calowy przenośny komputer japońskiej firmy należący do nowej, mocno promowanej przez firmę Intel kategorii ultrabooków. Urządzenie cechuje się grubością wynoszącą niespełna 20 milimetrów oraz wagą 1,59 kg. Co oczywiste, pracuje pod kontrolą procesora Intel oraz oferuje kilka "ultrabookowych" rozwiązań.


Ultrabook Toshiba Satellite U840 cechuje się grubością oraz wagą na poziomie, odpowiednio, 19,9 milimetra oraz 1,59 kilograma. Wyposażony został w 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli oraz wykonaną ze szczotkowanego aluminium obudowę.

Pozostałe kluczowe komponenty urządzenia są następujące:

- procesor Intel Core drugiej generacji z serii ULV (Ultra Low Voltage)

- dysk SSD 128 GB lub dysk hybrydowy (16 GB SSD)

- pamięci DDR3

- moduł Bluetooth

- moduł Gigabit Ethernet

- moduł WiFi

- wyjście HDMI

- dwa porty USB (w tym jeden USB 3.0)

Warto też wspomnieć, że użytkownik otrzymał ponadto do dyspozycji poprawiającą jakość dźwięku technologię "SRS Premium Sound 3D", technologię "USB Sleep and Charge" (pozwala na podładowanie przez port USB baterii smartfona przy wyłączonym ultrabooku) oraz technologię "Hi-Speed Start technology" pozwalającą na uruchomienie ultrabooka w zaledwie kilka sekund.

Toshiba "rozciąga definicję"

Satellite U840 "nie łapie" się w ramy ustalone przez Intela dla ultrabooków, które nie powinny ważyć ponad 1,4 kilograma i zazwyczaj posiadają ekrany o przekątnej wynoszącej 13 cali lub mniej. Z pewnością jednak oferuje rozwiązania i inne parametry na odpowiednim dla tej nowej kategorii komputerów poziomie.

U840 należy więc do ultrabooków, które nieco "rozciągnęły" definicję Intela. O podobnym rozwiązaniu Acera informowaliśmy już w połowie grudnia.

Tylko ta cena...

Ultrabook Toshiba Satellite U840 prezentuje się bardzo zachęcająco. Niestety cechuje się on również ceną, która, przynajmniej w założeniach Intela, nie jest "ultrabookowa". Trzeba bowiem za niego zapłacić minimum 1399 USD.

Obecnie nie wiadomo, kiedy komputer trafi na rynek europejski.

_____________

Moim zdaniem ultrabooki to fantastyczne komputery przykuwające wzrok interesującym designem oraz cechujące się dużą mobilnością i ciekawymi rozwiązaniami. Nie zdobędą one jednak należnego im miejsca na rynku dopóki ich cena nie będzie bardziej zachęcająca.