Toshiba UL863 - recenzja 42" LED LCD TV

Nowe telewizory Toshiby z 2011 roku przykuwają uwagę (jak często mamy do czynienia z telewizorem, który nie tylko my oglądamy, ale i on nas ogląda?). Toshiba UL863, który miałem okazję testować, to przystępny cenowo model za 3 tys. zł. Czy ten 42-calowy telewizor LED LCD to dobry zakup? Jakie są jego zalety i wady? Tego dowiecie się z recenzji.

Toshiba UL863 LED LCD TV

Toshiba na polskim rynku bardziej znana jest z laptopów niż telewizorów. Japoński koncern postanowił to zmienić i być bardziej kreatywnym na polskim rynku. Toshiba UL863 to w istocie mały, Wielki brat. Od innych telewizorów różni się tym, że ma wbudowaną kamerę, która śledzi nasza twarz i nasze ruchy. Intrygujące? Owszem. A jak prezentuje się sam telewizor?

Toshiba UL863 LED LCD TV foto producenta

Toshiba UL863 LED LCD TV foto producenta

1. Wygląd i budowa Toshiba UL863

Design tego telewizora odzwierciedla w całości ten telewizor. Toshiba zrobiła dziwaczny miks - ramka telewizora jest utrzymana w znienawidzonej stylistyce błyszczącej czerni (tzw. piano black czyli kurz i odciski palców zaraz po zakupie gwarantowane). Z kolei nóżka jest zrobiona z jakiegoś plastiku w kolorze srebrnym, a podstawa telewizora została wykonana z jakiegoś twardego szkła w kolorze mlecznej bieli. Razem wychodzi z tego dość kuriozalna mieszanka, która mnie nie przekonuje.

Toshiba UL863 LED LCD TV black

Toshiba UL863 LED LCD TV black

Brakuje tu zdecydowania i wyczucia estetyki. Wygląda to tak, jakby Toshiba nie mogła się zdecydować na jaki styl i kolor postawić Druga wersja - wygląda to tak jakby ktoś w fabryce pomylił się i dołożył do telewizora elementy z różnych modeli w jedną całość.

Toshiba UL863 LED LCD TV - podstawa 2

Toshiba UL863 LED LCD TV - podstawa 2

Wygląd Toshiba UL863 budzi więc lekki dysonans. Ale nie jest źle. Jeżeli komuś nie przeszkadzają estetyczne niekonsekwencje w konstrukcji telewizora, to UL863 nie będzie budził negatywnych wrażeń. Ogólnie wygląd jest przeciętny - ani brzydki, ani ładny. Ale estetom odradzam.

Toshiba UL863 LED LCD TV łatwo się brudzi

Toshiba UL863 LED LCD TV łatwo się brudzi

Jeszcze jeden szczegół dotyczący budowy TV - jeżeli myślicie, że łatwo zamontujecie podstawę telewizora, to się mylicie. Niestety montaż UL863 jest bardzo niewygodny (zabawa z niektórymi śrubkami doprowadza do istnej frustracji). Czasami zastanawiam się, dlaczego producenci tak komplikują życie użytkownikom... Polecam więc raczej powiesić go na ścianie. Telewizor waży mało, bo jedynie 15 kg, więc trudno nie będzie.

Toshiba UL863 LED LCD TV - menu

Toshiba UL863 LED LCD TV - menu

2. Interfejs i funkcje w Toshiba UL863

O ile Toshiba nie błyszczy wyglądem, to jest bardzo funkcjonalna. Model Toshiba UL863 można nazwać telewizorem inteligentnym. Od razu po uruchomieniu uwagę zwraca automatyczne, błyskawiczne uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Bez wciskania żadnego przycisku, telewizor przeszukuje pasmo i uruchamia naziemną telewizję cyfrową. Pełny automat - to mi się podoba.

Toshiba UL863 LED LCD TV - EPG

Toshiba UL863 LED LCD TV - EPG

Dużą zaletą jest też dopracowane menu telewizora, które jest bardzo przejrzyste, dopracowane, jedno z najlepszych, jakie widziałem w telewizorach (np. menu zapamiętuje ostatnią wybraną przez nas opcję, co jest bardzo wygodne). Warto podkreślić bardzo przejrzyste, wygodne EPG (czyli program TV). Uwagę zwraca to, że UL863 podaje, ile minut zostało jeszcze do końca filmu/serialu, programu. Poza tym EPG umożliwia wyszukiwanie pozycji według gatunków (np. filmy, info, sport). Wygodne. Warto jeszcze wspomnieć o innej ciekawej funkcji - telewizor można zmienić w wielką 42-calową ramkę zdjęciową - możemy wyświetlać dowolne nasze zdjęcie. Toshiba UL863 odtwarza dyski FAT 32 oraz filmy w formatach takich jak DivX, MP4 czy MKV. Uruchamiają się napisy SRT, ale niestety nie działają (jak to często bywa) popularne w Polsce napisy w formacie TXT. Dostajemy tu pełen zestaw portów - w tym 4HDMI i 2 USB. Poza tym warto zwrócić uwagę na wbudowane bezprzewodowe złącze WiFi.

Toshiba UL863 LED LCD TV  - tył

Toshiba UL863 LED LCD TV - tył

My oglądamy telewizor, ale telewizor ogląda też nas. Najbardziej charakterystyczna funkcja to wspomniany przez mnie na wstępie mały Wielki Brat czyli wbudowana w telewizor kamera. Znajduje się ona na lewo od logo na telewizorze. Służy ona do przełączania osobistych profili (funkcja Personal TV). Jeżeli mamy kilku domowników, a każdy zapisze w telewizorze swoje ulubione ustawienia, telewizor sam za pomocą kamery rozpozna automatycznie naszą twarz i wprowadzi nasze ulubione ustawienia. Muszę przyznać, że kamera łatwo i bezbłędnie rozpoznaje twarze.

Toshiba UL863 LED LCD TV - kamera

Toshiba UL863 LED LCD TV - kamera

Jedna uwaga dla tych, którzy boją się o prywatność - kamerę można oczywiście wyłączyć, więc nie będzie nas śledzić bez naszej wiedzy (a gdyby jej nie było to wystarczyłby kawałek taśmy klejącej). Kamera Toshiby to dobrze działający gadżet, ale wciąż jedynie gadżet. Taka kamera daje duże możliwości wykorzystania, o których nie pomyślała Toshiba - aż się prosi o np. obsługę komunikatora Skype...

Toshiba UL863 LED LCD TV - pilot 1

Toshiba UL863 LED LCD TV - pilot 1

A teraz największa wada Toshiba UL863 - dołączony pilot. To chyba najgorszy i najmniej wygodny, najmniej intuicyjny pilot, jakiego kiedykolwiek miałem w ręku. Pasuje stylem do wyglądu telewizora, bo również pilot składa się z dwóch niepasujących do siebie elementów - czarnego plastiku oraz srebrnej, zasuwanej zasłonki, która przeszkadza w wygodnym sterowaniu pilotem. Srebrna osłona jest niepraktyczna. Razi złe rozplanowanie przycisków (np. źle ułożony tryb zmiany obrazu). Pilot jest bardzo długi i zbyt wąski, przez co pilota praktycznie nie da się wygodnie obsługiwać jedną ręką. Porażka.

Toshiba UL863 LED LCD TV - pilot 2

Toshiba UL863 LED LCD TV - pilot 2

Podsumowując, Toshiba UL863 jest bardzo funkcjonalna - przejrzyste menu, wygodny interfejs i wiele ciekawych funkcji. Wrażenie psuje jedynie fatalnie zaprojektowany pilot.

3. Obraz i dźwięk w Toshiba UL863

Toshiba UL863 ma podświetlenie krawędziowe LED (jak wiemy, jest ono znacznie słabsze niż droższe podświetlenie Full LED). Jak na ten typ, to podświetlenie LED w tym modelu jest wyjątkowo równomierne (jedynie w dolnych bokach lekko jaśniejsze). Nie widać więc specjalnie na tym telewizorze efektu cloudingu. To duży plus Toshiby UL863. Wadą jest natomiast brak możliwości oglądania filmów 3D.

Toshiba UL863 LED LCD TV - ustawienia obrazu

Toshiba UL863 LED LCD TV - ustawienia obrazu

Jaka jest jakość obrazu w Toshiba UL863? Mam mieszane uczucia. Bo telewizor potrafi wyświetlać dobry obraz, ale … dobrze się z tym kryje. Telewizor ma 6 domyślnych ustawień obrazu. Są to Dynamiczny, Standard, Hollywood, Dzień, Hollywood Noc, Hollywood Pro i Autoview). Wszystkie (poza jednym) są jednak słabo skalibrowane. Jakość obrazu bez kalibracji jest dość przeciętna - widać to zwłaszcza na filmach Full HD z Blu-ray - dość sprana czerń, wyblakły obraz i mało soczysta kolorystyka.

Zdecydowanie najlepszy tryb według mnie to Autoview i to on ratuje obraz w tym telewizorze, to na nim polecam oglądać filmy. Tryby dynamiczny i standardowy wyświetlają zbyt przejaskrawione kolory ze sztucznie podbitym kontrastem. Aż oczy bolą, więc możemy od razu je sobie darować. Zawiodły mnie też bardziej zbyt mocno z kolei stonowane wszystkie tryby Hollywood (zarówno dzienny, jak i nocny) - mają zbyt stłamszony, pozbawiony wyrazu obraz. oraz słabą, szarą czerń Z kolei Hollywood Pro służy do zapisania wyników z autokalibracji. Tak, telewizor pozwala wykonać taka operację. Problem w tym, że żeby to zrobić, musimy kupić kalibrator za dodatkowe 500 zł. Wątpię, czy ktoś się skusi na taki wydatek.

Toshiba UL863 LED LCD TV - obraz kontrolny

Toshiba UL863 LED LCD TV - obraz kontrolny

Tymczasem.... tryb Autoview sprawuje się bardzo dobrze i wyświetla zupełnie inny obraz niż pozostałe tryby - zyskuje tu zwłaszcza kontrast i głębia czerni. To tryb, w którym telewizor sam dostosowuje jakość obrazu do zewnętrznych warunków oświetleniowych w pokoju. Ten tryb pokazuje, że ten telewizor nie ma wcale tak słabego obrazu, na jaki początkowo wygląda, ale niestety jest źle skalibrowany. Telewizor ma rozbudowane funkcje ręcznej konfiguracji. Mam wrażenie, że domyślne tryby zostały celowo trochę niewłaściwie ustawione przez producenta , by klienta skłonić do zakupu drogiego urządzenia do autokalibracji. I biznes się kręci... Bo po co komu byłby kalibrator za 5 setek, gdyby tryby były w miarę dobrze ustawione? Ale może się mylę. W każdym razie na tym telewizorze całkiem ładny obraz dostaniesz tylko w trybie Autoview (chyba, że dokonasz ręcznej kalibracji).

Filmy Blu-ray - zestaw testowy

Filmy Blu-ray - zestaw testowy

Jak wyglądają filmy na Toshiba UL863?

Na Toshiba UL863 obejrzałem 7 swoich testowych filmów na Blu-ray.

1. 2001 Odyseja Kosmiczna (niestety w kosmosie zamiast kosmicznej czerni mamy smog w kosmosie, w skrócie czerń bez rewelacji)

2. Mroczny Rycerz (tutaj solidna czerń w trybie Autoview, wygląda lepiej niż w innych filmach, ale inne kolory tu nie zachwycają, a plus dobra ostrość oraz naturalny ruch - w scenach dynamicznych nie mamy zauważalnego efektu klatkowania)

3. Tron: Dziedzictwo (obraz wygląda w porządku, ogólne bez zachwytów, jednak obraz trochę mało kontrastowy, brak głębokiej czerni, na plus należy zaliczyć dość dobrze odwzorowany ruch w scenie pościgu światłocykli, warta uwagi biel w azylu Flynna)

4. Mission Impossible 3 (dobra czerń w otwierającej scenie przesłuchania na Autoview, niezła ostrość - dobrze widoczne szczegóły na twarzach aktorów)

5. Avatar (dżungla Pandory w trybie Autoview wygląda dość ładnie, w innych trybach kolorowy świat Pandory mocno traci swój wyraz)

6. Anioły i Demony (czerń w miarę dobra tylko na Autoview, w trybach Hollywood odcienie szarości)

7. HD Scape (piękna biel śniegu, ale mało kontrastowy ogień w kominku)

Z testowanych filmów telewizor UL863 najlepiej radził sobie z Mrocznym Rycerzem i z MI3. Reszta filmów wypadła solidnie, acz bez zachwytów.

Warto jeszcze wspomnieć o dźwięku, który niestety jest bardzo płaski. Toshiba przy odchudzaniu telewizora najwyraźniej wysłała na dietę również głośniki. Brzmią bardzo słabo - od razu po zakupie zalecam podłączyć do jakiegoś kina domowego.

Toshiba UL863 LED LCD TV - Toshiba Places

Toshiba UL863 LED LCD TV - Toshiba Places

4. Internet w Toshiba UL863

W Toshiba UL863 dostajemy usług.e internetową Toshiba Places, w której tak naprawę to... nic nie ma. Internet w tym telewizorze to w gruncie rzeczy jedynie Flickr, Daily Motion i wszechobecny YouTube. I tyle. Słabo, bardzo słabo zwłaszcza w stosunku do konkurencji - Samsung, Panasonic czy Sony miażdżą swoja ofertą Toshiba Places. Jedyną dobrą rzeczą, którą można powiedzieć o funkcjach internetowych jest fakt, że UL 863 bardzo łatwo wykrywa serwery DLNA i pozwala na wygodne z nich korzystanie.

Toshiba UL863 LED LCD TV - YouTube

Toshiba UL863 LED LCD TV - YouTube

5. Pobór prądu w Toshiba UL863

42-calowa Toshiba UL863 pobiera według zamieszczonej w pudełku euroetykiety 92 W (134 kWh/rok). Po moich testach na mierniku okazało się, że telewizor spełnia te wartości. Co prawda w trybie dynamicznym wyszedł o 3 W poza skalę (95 W), ale w innych trybach pobierał tylko od 45 do 85 W (przy zupełnie czarnym ekranie 30-35 W). Tryb Autoview w dzień pobiera 93 W, a w nocy mniej. Telewizor w większości trybów pobiera ponad 80 W. Nie obciąży więc naszej kieszeni. Ale to nie wszystko, gdyż Toshiba UL863 ma bardzo ciekawe funkcje eko.

Toshiba UL863 LED LCD TV - ekoetykieta

Toshiba UL863 LED LCD TV - ekoetykieta

Telewizor Toshiby skutecznie potrafi oszczędzać energię. Toshiba UL863 ma wbudowany detektor ruchu. A więc w momencie, gdy odejdziemy od telewizora lub zaśniemy, telewizor sam przełącza się na tryb ekologiczny, automatycznie obniżając jasność ekranu i oszczędzając prąd. Oraz nasze pieniądze. Czujnik ruchu działa skutecznie, ale kamera ma ograniczony kąt widzenia. Czujnik ładnie wykrywa ruch, ale musimy go odpowiednio ustawić np. gdy TV jest zbyt wysoko ustawiony, nie odczytuje ruchu i wygasza ekran. Jeżeli np. oglądamy film leżąc na podłodze to potrafi to irytować. Funkcję tę można oczywiście wyłączyć.. ale nie o to przecież chodzi. Ale Toshiba UL863 pod względem energooszczędności należy pochwalić.

Toshiba UL863 LED LCD TV - etykieta

Toshiba UL863 LED LCD TV - etykieta

Toshiba UL863 - podsumowanie

Toshiba UL863 to telewizor, który budzi mieszane uczucia. Z jednej strony innowacyjne funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy czy czujniki ruchu, wygodne menu, równomierne podświetlenie krawędziowe LED, a z drugiej strony niekonsekwentny wygląd, pilot-porażka i źle ustawione tryby obrazu oraz kilka innych niedoróbek. Komu mogę ten telewizor? Jeżeli masz dużą rodzinę lub mieszkasz z kilkoma osobami w domu, jeżeli chcesz mieć krawędziowy LED z równomiernym podświetleniem, lubisz ręcznie kalibrować TV lub chcesz, by twój telewizor palił jak najmniej watów, to UL863 powinien Ci się spodobać. Reszcie użytkowników Toshiba UL863 raczej nie przypadnie do gustu. Telewizor warto kupić, ale to tylko dzięki bardzo udanemu trybowi Autoview, który ratuje ten telewizor. Tylko w tym trybie filmy wyglądały naprawdę dobrze. A więc mamy inteligentny telewizor za 3 tys. zł ze znaczną ilością minusów. Czy warto kupić? Zdecydujcie sami.

Toshiba UL863 - plusy

+ dobra personalizacja telewizora

+ skuteczna detekcja twarzy

+ czujnik ruchu oszczędzający energię

+ dobry obraz w trybie Autoview

+ udane EPG z ciekawymi funkcjami

+ intuicyjne menu

+ dobry obraz w trybie Autoview

+ przydatny tryb ramki zdjęciowej

+ wbudowane WiFi

Toshiba UL863 - minusy

- niekonsekwentny design

- okropnie niewygodny pilot

- słaby obraz w większości domyślnych trybów

- bardzo płaski dźwięk

- Toshiba Places to porażka

-niewygodny montaż podstawki

- brak obsługi Skype

- ograniczony kąt widzenia kamery

- napisy TXT nie działają

- słabo ustawione domyślne tryby obrazu

- dodatkowy autokalibrator w wysokiej cenie

- brak 3D