Toshiba VL863 - pierwszy polaryzacyjny telewizor 3D w ofercie japońskiego koncernu

Toshiba zaprezentowała VL863 - swój pierwszy telewizor 3D wykonany w technologii polaryzacyjnej. Jej największą zaletą jest możliwość korzystania z okularów 3D w niskiej cenie.

Toshiba VL863

Toshiba VL863 - pierwszy polaryzacyjny telewizor 3D w ofercie japońskiego koncernu

Toshiba VL863

Oczywiście nie jest to pierwsza firma, która wprowadza takie rozwiązanie. Wcześniej do telewizorów 3D wprowadził ją np. koncern LG. Poza tym technologia polaryzacyjna jest nam doskonale znana chociażby z kin 3D. Zaletą tej technologii jest możliwość oglądania trójwymiarowych filmów, korzystając z okularów nie wymagających wbudowanego zasilania i elektroniki, co wiąże się z dużo niższą ceną okularów 3D.

Toshiba VL863 czyli filmy 3D dla całej rodziny

Telewizory Toshiba VL863 o przekątnej 42 i 47 cali sprzedawane będą z czterema parami okularów polaryzacyjnych. Telewizory japońskiego koncernu sprawdzą się przy pokazach w większym gronie np. przy rodzinnych pokazach 3D, kiedy wiele osób jednocześnie będzie oglądać film 3D. Okulary aktywne wykorzystywane przy technologii sekwencyjnej (migawkowej) są dużo droższe i przy większej ilości osób stanowiłyby spory wydatek.

Toshiba VL863 czyli obraz 3D bez migotania

Według Toshiby okulary polaryzacyjne nie meczą wzroku przy oglądaniu 3D, dlatego że wyświetlają obrazy dla lewego i prawego oka jednocześnie. Ponadto obraz 3D w telewizorach można oglądać nawet w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach (wysoka jasność).

Toshiba VL863 - Active Vision M400 i Resolution+

Telewizory Toshiba VL863 zostały wyposażone w specjalny procesor wideo Active Vision M400, który ma zapewniać doskonałą płynność ruchu. Z kolei dodatkowy układ o nazwie Resolution+ ma sprawiać, że obraz będzie ostrzejszy i bardziej szczegółowy.

Polaryzacyjne 3D TV są tańsze, ale...

Oczywiście nie ma tak różowo. W telewizorach 3D wykonanych w technologii polaryzacyjnej jest taniej i wygodniej, ale... obraz 3D nie jest tak dobry jak w telewizorach w droższej technologii sekwencyjnej (migawkowej), w której używa się okularów aktywnych. Użytkownik dostaje wybór - droższy telewizor 3D i lepsze wrażenia lub tańszy telewizor 3D i gorsze wrażenia.

- Przystępne cenowo telewizory VL863, korzystające z technologii polaryzacyjnej, kierujemy do osób, które obraz 3D chcą oglądać w większym gronie. Serie telewizorów WL i ZL wykorzystujące aktywne okulary są z kolei kierowane do widzów o najwyższych wymaganiach jakościowych dotyczących obrazu 3D - wyjaśnił Sascha Lange z Toshiba Europe.

Telewizory Toshiba VL863 mają pojawić się w Europie już w drugim kwartale 2011 roku.