Toshiba: baterie na alkohol już w marcu

Koncern Toshiba prawdopodobnie jeszcze przed końcem marca wprowadzi do sprzedaży długo zapowiadane zestawy ogniw paliwowych DMFC (Direct Methanol Fuel Cell).

DMFC to obiecująca technologia umożliwiająca zasilanie różnego rodzaju urządzeń przenośnych. W nowego rodzaju "bateriach" energia elektryczna wytwarzana jest w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów jest ekologiczne, gdyż w stosunkowo łatwy sposób daje się uzupełniać lub wymieniać wkłady z metanolem.

Toshiba jest jednym z pionierów w segmencie ogniw paliwowych. Firma prowadzi nad nimi pracę od prawie 20 lat. Pierwsze akumulatory DMFC do komputerów przenośnych zaprezentowała w 2003 roku, a pięć lat później zademonstrowała zminiaturyzowane wersje do telefonów komórkowych czy odtwarzaczy muzycznych. W tego rodzaju urządzeniach - o niewielkim poborze prądu - zastosowanie znajdą tzw. pasywne ogniwa. Do większych urządzeń wymagane są wciąż aktywne baterie DMFC wyposażone dodatkowo w specjalne pompy.

Toshiba już wielokrotnie zapowiadała wprowadzenie na rynek ogniw DMCF, każdorazowo przesuwając termin ich komercyjnej premiery. Firma zapewnia, że tym razem nie będzie już opóźnień i sprzedaż ogniw paliwowych rozpocznie się w I kw. bieżącego roku.