Toshiba: dyski twarde o pojemności 100 GB dla notebooków

Użytkownicy przenośnych komputerów zyskują coraz więcej przestrzeni dyskowej na swoje dane. A to wszystko dzięki firmie Toshiba, która właśnie zaprezentowała nowy model 2,5-calowego dysku twardego o pojemności 100 GB.

Model o symbolu MK1031GAS jest największym w obecnej ofercie Toshiby dyskiem twardym przeznaczonym dla komputerów przenośnych i podnosi barierę dotychczasowej, maksymalnej pojemności o 20 GB. Większość obecnych notebooków wyposażona jest standardowo w dyski o pojemności 30 – 40 GB, jednak dla niektórych użytkowników jest to wartość niewystarczająca. W szczególności dla entuzjastów gier, multimediów, specjalistów od edycji wideo oraz inżynierów, bardziej satysfakcjonujące wydają się dyski twarde o pojemności 60 – 80 GB.

Nowy dysk Toshiby posiada dwa talerze. W każdym z nich zwiększono gęstość zapisu do 80 gigabitów na cal kwadratowy. Firma opracowała również nową konstrukcję głowicy odczytującej dane. W przypadku dysków twardych do komputerów przenośnych, nie bez znaczenia pozostaje fakt wysokiej odporności na wstrząsy, niskiej konsumpcji energii (w tym modelu jest ona o 20 % niższa) oraz poziom hałasu. Na tym polu konstruktorzy 100-gigabajtowego 'twardziela' także poczynili pewne kroki. Sredni czas dostępu do nowego dysku wynosi 12 ms, zaś prędkość obrotowa - 4200 obr/min. Do dyspozycji oddano również bufor o pojemności 8 MB. Nośnik danych o rozmiarach 70 x 100 x 9,5 mm, waży 99 gramów.

Niestety, zainteresowanym pojemniejszym dyskiem twardym Toshiby przyjdzie jeszcze trochę na niego poczekać. Pomimo, iż pierwsze egzemplarze modelu MK1031GAS ujrzą światło dzienne już w maju, prawdopodobnie minie jeszcze kilka miesięcy zanim trafią one do seryjnej produkcji i sprzedaży.

Więcej informacji: http://www.toshiba.com


Zobacz również