Toshiba i Canon stawiają na telewizory SED

Koncerny Toshiba i Canon zainwestowały wspólnie 1,7 mld USD w budowę fabryki, w której produkowane będą płaskie telewizory, oparte na technologii SED. Takie urządzenia mają generować obraz równie jasny, jak tradycyjne telewizory CRT, ale pobierać będą przy tym znacznie mniej energii niż np. ekrany plazmowe.

SED to skrót od 'Surface-conduction Electron-Emitter Display' - technologia ta polega na wystrzeliwaniu elektronów przez tysiące nanometrowych szczelin na pokryty fosforem ekran. Obie firmy - Toshiba i Canon - pracują nad nią już od lat 90-tych. Ich zdaniem, telewizory SED już wkrótce staną się poważną konkurencją dla telewizorów LCD i plazmowych.

1,7 mld USD przeznaczone zostanie na zbudowanie nowej fabryki (zlokalizowanej w Japonii, na terenie zakładów Toshiby) w której od stycznia 2007 r. rozpocznie się produkcja telewizorów SED (plany zakładają wytwarzanie 15 tys. 50-calowych telewizorów miesięcznie na początku - pod koniec roku 2007 miesięczna produkcja ma sięgnąć 70 tys. urządzeń).

Pierwsze telewizory trafią do sprzedaży w marcu 2007 r. - ich cen na razie nie podano, wiadomo jednak, że będą tańsze od odpowiadających im wielkością telewizorów plazmowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: