Toshiba ma własny terabajtowy HDD o grubości 9,5 mm

W ofercie Toshiby zagościł pierwszy 2,5-calowy dysk o pojemności 1 TB. Przeznaczone dla notebooków urządzenie, które nosi oznaczenie MQ01ABD100, cechuje się niewielką grubością wynoszącą 9,5 milimetra.

Terabajtowy HDD o grubości 9,5 mm - model MQ01ABD100

Terabajtowy HDD o grubości 9,5 mm - model MQ01ABD100

Polecamy:

Zobacz też:

Ogrom różnych danych, które przewijają się przez naszego laptopa przekłada się na zapotrzebowanie na coraz większą przestrzeń dyskową. Z pomocą w tym zakresie przyszła nam Toshiba, która zaprezentowała 2,5-calowy dysk twardy - model MQ01ABD100 - cechujący się 1-terabajtową pojemnością.

Oczywiście w przypadku komputerów przenośnych bardzo ważnym parametrem są wymiary HDD. Poprzednio dyski o dużej pojemności były za szerokie, aby móc się zmieścić w kieszeniach większości laptopów. Propozycja Toshiby jest dla nich bardziej przyjazna pod tym względem, gdyż cechuje się grubością wynoszącą 9,5 milimetra. Warto dodać, że tego typu dyski wprowadziły już na rynek firmy Samsung i Western Digital.

Tak niewielką grubość Toshiba uzyskała dzięki zastosowaniu dwóch talerzy oferujących zwiększoną gęstością zapisu i obracających z prędkością 5400 obrotów na minutę. Producent wspomina ponadto, że nowość cechuje się średnim czasem wyszukiwania na poziomie 12 milisekund oraz 8-megabajtową pamięcią podręczną. Do komunikacji z laptopem wykorzystuje natomiast interfejs SATA II.

Warto dodać, że wraz z dyskiem o pojemności 1 TB, który należy do serii MQ01ABD, zaprezentowane zostały również dyski o pojemności 750 GB, 500 GB, 320 GB i 250 GB.

Masowa produkcja terabajtowego dysku MQ01ABD100 (oraz jego towarzyszy) powinna się rozpocząć w połowie tego miesiąca. Niestety jego cena nie została podana.

Dokładną specyfikację urządzenia znajdziecie pod tym adresem.