Toshiba: notebook sobie, ekran sobie

Na odbywających się w Hannoverze targach CeBIT, przedstawiciele Toshiby prezentują prototyp komputera przenośnego z odczepianym wyświetlaczem LCD, który samodzielnie może pełnić funkcję tabletu PC.

Odłączany wyświetlacz Toshiby

Odłączany wyświetlacz Toshiby

Jak tłumaczy Hajime Yamaguchi, jeden z naukowców laboratorium Advanced Electron Devices Toshiby, prototypowy wyświetlacz zaprezentowany na targach CeBIT, to 12,1-calowa matryca TFT LCD o rozdzielczości XGA (1024 x 768 pikseli), która po odłączeniu od notebooka komunikuje się z nim przy użyciu bezprzewodowej sieci w standardzie 802.11b. Sam ekran o grubości 18 mm, waży 530 gramów i jest odłączany od komputera przenośnego Toshiba o symbolu Dynabook SS SX. Jak twierdzi Yamaguchi, wyświetlacz musi być jeszcze cieńszy, a także lżejszy, aby ostatecznie mógł być wprowadzony do sprzedaży.

Odłączany wyświetlacz Toshiby

Odłączany wyświetlacz Toshiby

Kolejna istotna kwestia to żywotność baterii, które zasilają odłączony od stacji bazowej (notebooka) wyświetlacz. Zastosowane w prototypie ogniwa wielokrotnego użytku wystarczają zaledwie na godzinę samodzielnej pracy. "Jeśli użytkownicy są w stanie zaakceptować 2- lub 3-godzinny czas pracy odłączonego wyświetlacza, jesteśmy w stanie wprowadzić produkt do sprzedaży w ciągu najbliższych kilku lat" - twierdzi Yamaguchi.

Toshiba rozważa skonstruowanie całej linii przenośnych komputerów z odłączanymi ekranami o różnej przekątnej (od 10 do 15 cali). Przedstawiciele firmy nie wykluczają również opracowania podobnych wyświetlaczy dla innych producentów notebooków. Poza żywotniejszą baterią pod uwagę brana jest także szybszy standard sieci bezprzewodowych (między innymi 802.11g).


Zobacz również