Toshiba: pojemne HDD 1,8 cala jeszcze w tym roku

Masowa produkcja dysków twardych o średnicy 1,8 cala i pojemności 60 GB rozpocznie się jeszcze w tym roku - zapowiedzieli przedstawiciele Toshiby. Tego typu komponenty są najczęściej wykorzystywane w przenośnych odtwarzaczach audio oraz mniejszych notebookach.

Toshiba: pojemne HDD 1,8 cala jeszcze w tym roku

1,8-calowe dyski twarde Toshiby o pojemności 30 GB (MK3006GAL) oraz 60 GB (MK6006GAH)

Jak powiedziała Midori Suzuki, rzecznik prasowy Toshiby, specjalna technologia zastosowana zarówno przy produkcji samych talerzy, jak i głowicy odczytującej, pozwoliła na 50-procentowy wzrost pojemności talerzy bez zwiększenia ich rozmiarów. Podniesiona została gęstość zapisu (do 93,5 gigabita cal kwadratowy z obecnych 61,2 gigabita na cal kadratowy). Oznacza to w praktyce, iż każdy z talerzy może pomieścić 30 GB danych, zamiast dotychczasowych 20 GB w najbardziej pojemnej wersji. W rezultacie na dwóch talerzach nowych dysków Toshiby zmieści się aż 60 GB danych. Przedstawiciele firmy podkreślają również, iż ten skok w gęstości zapisu może wpłynąć również na modele o mniejszej pojemności. Model dysku o pojemności 30 GB, zapisujący dane na 2 talerzach o łącznej grubości 8 mm, mógłby zostać w tym przypadku zastąpiony 1-talerzowym egzemplarzem o grubości 5 mm.

W nowych dyskach zostało przebudowane również ramię, na którym umieszczona jest głowica odczytująca i zapisująca dane. Midori Suzuki podkreśla, iż nowe ramię o nazwie 'femto' jest mniejsze o 35% od dotychczas stosowanego ramienia o nazwie 'pico'. Daje mu to możliwość poruszania się nad większą powierzchnią talerza. Nie obyło się oczywiście bez zmniejszenia konsumpcji energii, co ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń przenośnych, takich jak chociażby odtwarzacze audio. Udało się zredukować ten parametr o prawie 20%. Rozpoczęcie masowej produkcji pojemnych dysków twardych o średnicy 1,8 cala, przewidziane jest na ostatni kwartał bieżącego roku. Do tej pory nie zostały jeszcze ujawnione ich ceny.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021/2022 [Ranking]
  • Czym różnią się dyski SSD NVMe, M.2 i SATA? [PORADNIK]
  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Więcej informacji: Toshiba