Toshiba porzuca HD DVD - koniec wojny formatów

Firma Toshiba ogłosiła, że wycofuje się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD. To wynik ostatnich decyzji największych wytwórni filmowych, które jedna za drugą rezygnowały z wprowadzania na rynek filmów zapisanych na takich krążkach. Pierwsze niepotwierdzone jeszcze informacje o końcu "wojny formatów" następcy DVD pozytywnie zareagowali akcjonariusze Toshiby. Akcje firmy na tokijskiej giełdzie podrożały w poniedziałek o ponad 5%.

Toshiba porzuca HD DVD - koniec wojny formatów

Płyta HD DVD firmy Toshiba

HD DVD to promowany między innymi przez firmy Toshiba, NEC i Microsoft format zapisu optycznego danych przy zastosowaniu niebieskiego lasera. Tego typu nośniki, choć posiadają gorsze parametry niż ich największy konkurent - Blu-Ray - mają jedną podstawową przewagę - pozwalają na jednoczesny zapis filmu w wysokiej i gorszej, odczytywanej przez odtwarzacze DVD rozdzielczości. Krążki BD na to nie pozwalają, jednak jako, że urządzenia je obsługujące są coraz tańsze powoli przestaje mieć to znaczenie.

Pierwszym poważnym ciosem dla "obozu HD DVD", zwiastujacym koniec "wojny formatów" była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros. o porzuceniu tego rozwiązania (zobacz tekst: "Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów"). Wydarzenie to było poważnym ciosem - choćby dlatego, że Blu-ray zyskał znaczną przewagę w zakresie oferty filmowej. Obecnie w tym formacie wydawane są filmy 6 wielkich koncernów filmowych (oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony). Po stronie HD DVD pozostali się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company (do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films).

Toshiba porzuca HD DVD - koniec wojny formatów

Targi CES 2008 - zaplanowana konferencja HD DVD nie odbyła się, miedzy innymi ze względu na nagłą decyzję Warnera

W lutym, z HD DVD zrezygnowała duża amerykańska wypożyczalnia filmów - Netflix. Jej przedstawiciele oświadczyli, że rozwój sytuacji na rynku wideo HD jest dla nich jasnym sygnałem, że "wojnę formatów" wygrywa Blu-ray. W związku z tym firma wycofuje z oferty wydawnictwa HD DVD. Wiadomo już, że cały proces przeprowadzony zostanie stopniowo - Netflix nie będzie już kupował nowych filmów na HD DVD, ale wciąż będzie oferował klientom te, które firma kupiła wcześniej. Ostatecznie filmy w tym formacie powinny zniknąć z oferty wypożyczalni z końcem bieżącego roku. Decyzje o zaprzestaniu sprzedaży filmów nagranych na HD DVD podhjęły także wielkie sieci hipermarketów Best Buy i Wall Mart.

W dzisiejszym oświadczeniu, Toshiba zapewnia, że choć do końca marca zaprzestanie rozwoju i sprzedaży urządzeń HD DVD, wciąż oferować będzie serwis tym klientom, którzy zdążyli już zaopatrzyć się w odtwarzacz lub nagrywarkę tego formatu.

Informacje o tym, że Toshiba definitywnie wycofa się z promowanie HD DVD pojawiły się 16 lutego za sprawa japońskiej telewizji NHK. Na poniedziałkowym zamknieciu sesji japońskiej giełdy Nikkei akcje Toshiby podrożały o 5% (do 829 jenów za akcję).