Toshiba stawia na pamięci NAND

Toshiba planuje budowę nowej fabryki układów NAND. Dzięki tej inwestycji gigant będzie mógł produkować 200 000 wafli krzemowych miesięcznie.

Po niepowodzeniach na rynku wideo HD (cyfrowy format HD DVD dostaje mocno w kość od swojego konkurenta - Blu-ray) Toshiba skupiła się na produkcji pamięci flash. Jej przedstawiciele poinformowali właśnie o planowanej budowie nowej fabryki (Japonia, Prefektura Iwate) chipów NAND - inwestycja ta szacowana jest na 6,6 miliarda dolarów.

Warto dodać, że kilka dni temu japoński gigant wraz z firmą SanDisk Corporation zaprezentował wielopoziomowe (MLC) pamięci typu NAND flash wykonane w technologii 43 nanometrów. Ponadto poinformował, że na przełomie marca i kwietnia 2008 r. planuje rozpocząć masową produkcję pierwszych na świecie komercyjnych pamięci NAND flash w technologii trzech bitów na komórkę (x3). Oba te posunięcia powinny w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji, dzięki czemu być może w niedalekiej przyszłości notebooki korzystające z dysków typu SSD będą dostępne nawet dla mniej zamożnych osób.