Toshiba świętuje 25-lecie technologii NAND flash

Toshiba z dumą poinformowała o 25 rocznicy skonstruowania pierwszych pamięci NAND flash. Dlaczego z dumą? Dlatego, że to właśnie dzięki niej możemy dzisiaj korzystać z tego przełomowego rozwiązania.

Pamięci flash (zarówno typu NOR jak i NAND) zostały wynalezione około 1980 roku przez zatrudnionego w Toshibie dr Fujio Masuoka. Nazwa "flash" została zaproponowane przez jego kolegę, Mr. Shoji Ariizumi, któremu proces wymazywania zawartości pamięci kojarzył się z lampą błyskową w aparacie fotograficzmym.

25 lat temu (w 1987 roku) podczas konferencji International Electron Devices Meeting firma Toshiba zaprezentowała pierwsze pamięci NAND flash. I to właśnie one wypierając z czasem droższe pamięci NOR (w 1988 roku wprowadził je na rynek Intel) zrewolucjonizowały rynek przenośnej elektroniki, a tym samym mocno wpłynęły również na nasze życie. Obecnie przecież prawie każdy z nas (może nawet nie wiedząc) z nich korzysta.

Polecamy: Toshiba Exceria, czyli najszybsze na świecie karty pamięci SD

Pamięci flash, które z początku były bardzo drogie, znacznie z czasem potaniały. Ponadto obecnie oferują pojemność około 8 razy większą niż pamięci DRAM (8 GB DDR3 kontra 64 GB NAND flash).

"NAND flash naprawdę przenika nasze życie - ta technologia zmieniła świat w inne miejsce pozwalając na stworzenie wielu produktów, z których korzystamy dzisiaj. Współczynnik koszty/wydajność pamięci NAND flash nadal wytrzymuje próbę czasu. Do NAND flash należy przewodnictwo w cieniutkim i lekkim sprzęcie. To właśnie dzięki tym pamięciom możliwe było osiągnięcie prawdziwej mobilności oraz zapewnienie ekologicznej pamięci masowej w centrach danych" - powiedział Scott Nelson z firmy Toshiba.

Toshiba postanowiła, że przy różnych okazjach będzie świętować 25-rocznicę pamięci NAND flash przez cały 2012 roku.