Toshiba: telewizory z procesorem Cell w 2009 roku

Podczas targów elektroniki użytkowej IFA w Berlinie, przedstawiciele firmy Toshiba poinformowali o rychłych planach wprowadzenia do swojej oferty telewizorów wyposażonych w procesor Cell.

Telewizor Toshiba z procesorem Cell

Telewizor Toshiba z procesorem Cell

Dla przypomnienia, Cell to procesor o potężnej mocy obliczeniowej, montowany obecnie w konsoli do gier Sony PlayStation 3, zbudowany wspólnie przez firmy Toshiba, Sony oraz IBM. Pracę rdzenia Power PC wspomaga w nim aż 8 koprocesorów. O planach wprowadzenia procesora Cell do sektora elektroniki użytkowej mówiono już od kilku lat, jednak dopiero teraz zyskały one bardziej realny wymiar. Co ciekawe, już na targach CES w Las Vegas, na początku roku, pokazano prototyp takiego urządzenia.

Podczas kolejnego pokazu na targach IFA, przedstawiciele Toshiby zademonstrowali telewizor, który był w stanie przeanalizować transmisję w jakości Full HD, podzielić ją na rozdziały i wyświetlić je wszystkie jednocześnie w osobnych oknach na ekranie.

W czterech niewielkich oknach na dole ekranu odtwarzane były poszczególne rozdziały przekodowane do gorszej jakości, podczas gdy resztę ekranu wypełniała transmisja wideo w standardzie Full HD. Jak podkreślają prowadzący pokaz, tylko dzięki potężnej mocy obliczeniowej procesora Cell możliwe jest jednoczesne dekodowanie pięciu strumieni transmisji telewizyjnej w wysokiej jakości.

Toshiba zapowiada, że już jesienią 2009 roku pierwsze telewizory z procesorem Cell trafią do klientów - najpierw w Japonii, a następnie w Europie.