Toshiba: tłumacz w telefonach komórkowych

Firma zaprojektowała trójjęzyczny system tłumaczący z rozpoznawaniem i syntezą mowy, który jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w telefonie komórkowym.

W odróżnieniu od istniejących aplikacji, projektowane oprogramowanie nie wykorzystuje techniki przenoszenia przetwarzania na serwery w sieci, ale całe zadanie translacji wykonuje w telefonie. Takie rozwiązanie jest szybsze i pozwala uniknąć kosztownego roamingu danych, kiedy telefon używany jest za granicą.

Oprogramowanie jest okrojoną wersją aplikacji na PC, już sprzedawanej przez firmę w Japonii, i może wykonywać tłumaczenia z trzech języków: japońskiego, angielskiego i chińskiego.

Aplikacja używa techniki rozpoznawania mowy w celu określenia języka i co w nim zostało powiedziane. Następnie wykorzystuje jedną z dwóch metod translacji - statystycznej lub regułowej - do składniowego rozbioru zdań na komponenty, po czym wykonuje tłumaczenie i wykorzystuje silnik syntezy mowy do wytworzenia mowy w pożądanym języku.

Statystyczna translacja maszynowa wykorzystuje prawdopodobieństwo i porządek pojawiania się słów w zdaniu w celu określenia jego konstrukcji. Metoda oparta na regułach wykorzystuje bazę danych zdań i fraz do określenia ich znaczenia.

Oprogramowanie dla PC używa obu metod jednocześnie, ale telefonom komórkowym brakuje do tego mocy przetwarzania. Tak więc translacja statystyczna używana jest do tłumaczenia z angielskiego na chiński i z chińskiego na angielski i japoński; natomiast translacja regułowa używana jest dla pozostałych kombinacji.

Aplikację demonstrowano dotychczas na smartfonach Toshiba TG01, które wyposażone są w relatywnie silny procesor Qualcomm (1 GHz). Telefon ten wykorzystuje platformę Windows Mobile z ograniczeniem każdego procesu pracującego na telefonie do 32 MB. Prace projektowe nad aplikacją są na etapie końcowym, po czym trafi ona do jednostek biznesowych, które zajmą się jej komercjalizacją.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: