Toshiba - trzy nowe komputery przenośne na 25-lecie laptopa

Ćwierćwiecze obecności na rynku komputerów przenośnych firma Toshiba uczciła wprowadzeniem do oferty trzech nowych modeli mobilnych PC - smartbooka AC100, netbooka Libretto W100 i notebooka Portege R700.


PC World Testy - notebooki

W 1985 r. Toshiba wprowadziła do sprzedaży urządzenie, które określiła mianem "pierwszego laptopa na rynek masowy". Komputer nosił oznaczenie T1100, wyposażony był m.in. w procesor Intel 80C88 i ważył 4,1 kg.

Nowości w ofercie Toshiby zdecydowanie łatwiej nazwać komputerami przenośnymi w pełnym znaczeniu tego słowa.

Smartbook z Androidem

Model AC100 - chociaż pod względem konstrukcji bardziej przypomina netbooki - wyposażony został w sprzęt i oprogramowanie częściej spotykane w miniaturowych, mobilnych komputerkach, tzw. smartbookach. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android, a jego sercem jest układ Nvidia Tegra 250 (rdzeń Arm 1 GHz).

AC100 dysponuje 10-calowym ekranem i pełnowymiarową klawiaturą, jak również zintegrowanym modemem Wi-Fi, a opcjonalnie także modemem 3G. Specyfikację sprzętu uzupełnia 512 MB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności do 32 GB, dwa porty USB, wyjście HDMI i czytnik kart pamięci SD.

Producent zapewnia, że komputer może pracować nawet przez 7 dni na jednym ładowaniu akumulatora.

Dwa ekrany i Windows 7 w netbooku

Libretto W100 to konstrukcja dość nietypowa, oferuje bowiem dwa 7-calowe wyświetlacze - oba dotykowe. Obraz z jednego ekranu można rozszerzać tak, by np. okno programu zajmowało również i drugi. Z "dolnego" ekranu można też korzystać jak z klawiatury (wyświetla on przyciski wirtualne). Wreszcie, komputer może służyć jako czytnik e-booków.

Konfiguracja sprzętowa Libretto W100 to przede wszystkim procesor Intel Pentium U5400, do 2 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności do 64 GB. Komputer wyposażono też w moduł sieci bezprzewodowej lub modem 3G i kamerę internetową. Urządzenie, w zależności od zastosowanego akumulatora, waży od 700 do 850 gramów.

Notebook "pełną gębą"

Portege R700 to komputer z kategorii "pełnoprawnych" notebooków, dedykowany dla biznesu. Model ten charakteryzuje się 13,3-calowym ekranem z podświetleniem diodowym. Będzie dostępny w szerokiej gamie konfiguracji, przewidujących zastosowanie procesorów Intel Core i3, i5 i i7, do 8 GB pamięci operacyjnej i różnych napędów dyskowych (zarówno HDD do 500 GB, jak i SSD do 512 GB).

Pracą komputera zarządza system operacyjny Windows 7 Professional.

Jak deklaruje producent, Portege R700 będzie miał również swój odpowiednik w serii Satellite przeznaczonej na rynek konsumencki (będzie nim model R630, którego parametry techniczne mają być "porównywalne do biznesowego odpowiednika").

Ceny nowych komputerów Toshiby na razie nie są znane.

Więcej informacji: Toshiba