Toshiba wciąż chce jednego formatu

Atsutoshi Nishida, szef koncernu Toshiba, powiedział podczas corocznego spotkania akcjonariuszy firmy, iż wciąż ma nadzieję na stworzenie jednego spójnego formatu, który stałby się następcą DVD. Zanim jednak to nastąpi Toshiba wciąż będzie promować HD DVD.

Nishida przypomniał podczas swojego wystąpienia, że kilka miesięcy temu firmy wspierające konkurencyjne formaty, pretendujące do miana następcy DVD (czyli Blu-ray i HD DVD) prowadziły negocjacje, których celem był ustalenie specyfikacji jednego, wspólnego formatu. W rozmowach udział brały m.in. firmy Sony (główny promotor Blu-ray) oraz Toshiba i NEC (twórcy formatu HD DVD). Niestety, tamte negocjacje zakończyły się niepowodzeniem.

Szef Toshiby nie traci jednak nadziei, że obie strony wrócą do rozmów, które zakończą się sukcesem. "Nie zrezygnowaliśmy z planów zunifikowania konkurencyjnych standardów - jeśli tylko pojawi się okazja do ponownego rozpoczęcia rozmów, na pewno z niej skorzystamy" - oświadczył Atsutoshi Nishida.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż Toshiba wprowadziła już do sprzedaży swój pierwszy odtwarzacz płyt HD DVD, zaś w przyszłym miesiącu ma pojawić się także stacjonarna nagrywarka tych krążków.