Toshiba wkrótce zaleje rynek bateriami nowej generacji - SCIB

Toshiba planuje rozpocząć masową produkcję nowego typu baterii litowo-jonowych SCIB. Najnowsze modele, które jak na razie zajmują tylko mikroskopijną część rynku, ładują się do 90% swojej pojemności w zaledwie kilka minut. To jednak nie wszystko - baterie są również bardziej wydajne i odporne od dominujących obecnie na rynku modeli.

Toshiba ogłosiła, że w przyszłym roku zamierza rozpocząć masową produkcję SCIB (The Super Charge Ion Battery), nowego rodzaju baterii litowo-jonowych przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz komputerów przenośnych.

Firma oznajmiła, że prace nad nowym rodzajem SCIB trwały kilka lat. Dopiero ostatnio jednak zdecydowano się wprowadzić baterie do sprzedaży - w próbnej i bardzo niewielkiej liczbie około 150 tysięcy egzemplarzy miesięcznie.

Eksperyment się powiódł. Toshiba oznajmiła, że w najbliższych latach znacząco podniesie produkcję i ustali ją na poziomie nawet kilkudziesięciu milionów egzemplarzy baterii SCIB na miesiąc. Za produkcję odpowiedzialna będzie przede wszystkim powstająca właśnie fabryka w Kashiwazaki (Niigata, Japonia), w którą Toshiba włoży kilkaset milionów dolarów. Wiadomo, że w punkcie tym powstawać będą również laptopy i inne urządzenia elektroniczne (m.in. podzespoły do samochodów napędzanych energią elektryczną).

We wrześniu tego roku, podczas targów Ceatec w Japonii, Toshiba zaprezentowała laptopa działającego na SCIB. Po prezentacji widać, że baterie SCIB mają wytrzymywać około 6 tysięcy cykli ładowania - 10 razy więcej niż standardowe modele. Oznacza to m.in. że bateria będzie wytrzymywała cały cykl "życia" laptopa. Jednocześnie poinformowano, że nowa generacja baterii będzie znacznie mniej podatna na uszkodzenia czy zapalenie.