Toshiba wprowadza do sklepów NB100, swojego pierwszego netbooka

Toshiba wprowadziła do sprzedaży w Japonii swój pierwszy komputer przenośny typu netbook - model NB100. Firma przy okazji opublikowała również oficjalną cenę urządzenia oraz zapowiedziała, że wkrótce zawita ono do Europy. Ciekawostką jest również wzmianka na temat słabszej wersji netbooka dla systemu Ubuntu.

W miniony weekend na rynek japoński trafił pierwszy komputer przenośny typu netbook firmowany marką Toshiba. Co ciekawe, aktualne plany sprzedażowe w dalszej kolejności wskazują na rynek europejski. Firma jak na razie nie planuje natomiast sprzedaży urządzenia w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy netbook Toshiba, model NB100, został wyposażony w procesor 1.6GHz Intel Atom oraz 8.9 calowy wyświetlacz 1024x600 pikseli (WSVGA). Do tego dodano jeszcze wbudowany dysk twardy o pojemności 120GB, bezprzewodowy LAN oraz Bluetooth. Urządzenie mierzy 22,5/19.1/3.3 centymetrów i waży nieco ponad jeden kilogram. Toshiba podaje, że zaimplementowana bateria wystarcza na niemal trzy godziny pracy (2.9). Całość działa na systemie operacyjnym Windows XP Home Edition.

Ceny sklepowe japońskiego NB100 wahają się w przedziale od 63,800 do 69,800 tysięcy jenów (czyli od 677 do 740 dolarów).

Wiadomo jednocześnie, że modele europejskie netbooka będą oferowane również w innych konfiguracjach (m.in. z dyskiem 160GB). W planach są również modele bazujące na systemie Ubuntu, choć mają one być znacznie słabsze od swoich "microsoftowych" odpowiedników (maksymalna pojemność dysku 120GB, brak Bluetootha).

Wkrótce Toshiba powinna ogłosić oficjalnee ceny europejskich netbooków. Aktualne kwoty wymieniane na stronach internetowych rozmaitych sklepów elektronicznych podają przedziały cenowe od 460 do 510 dolarów.