Toshiba zapłaci 87 mln dolarów kary za zmowę cenową

Toshiba została ukarana przez amerykański sąd grzywną w wysokości 87 milionów dolarów. Chodzi o zmowę cenową dotycząca paneli LCD.


Po dwóch dniach obrad kalifornijski sąd uznał, że Toshiba uczestniczyła wraz z innymi tajwańskimi, japońskimi i koreańskimi producentami w zmowie mającej na celu sztuczne wywindowanie cen paneli LCD w okresie od 1999 roku do 2006 roku. W związku z tym postanowiła ukarać japońską firmę grzywną w wysokości 87 milionów dolarów.

Toshiba nie przyznaje się do winy

"Toshiba zamierza zaangażować wszystkie legalne instrumenty prawne, aby zaprzeczyć tym odkryciom. Konsekwentnie utrzymujemy, że działania na terenie Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży paneli LCD prowadzone były zgodnie z prawem" - powiedział Julius Christensen z firmy Toshiba.

Twierdzi on ponadto, że dobrze udokumentowane spotkania hotelowe kadry kierowniczej różnych producentów LCD były uzasadnione i że nigdy ich przedmiotem nie było ustalanie cen paneli TFT-LCD.

Toshiba nie jest osamotniona

Warto dodać, że Toshiba to kolejna firma, która została ukarana za zmowę cenową. W wyniku tych nieprawnych działań firmy Sharp i Samsung Electronics zgodziły się w grudniu poprzedniego roku w ramach ugody zapłacić 927 milionów dolarów. W marcu tego roku dołączyła do nich z miliardową kwotą firma AU Optronics, natomiast 2 miesiące później LG Display (kwota nieznana).