Toshiba zapowiada notebooki z HD-DVD

Koncern Toshiba poinformował, że pod koniec przyszłego roku zamierza wprowadzić do sprzedaży notebooki, wyposażone w napędy HD-DVD. Przedstawiciele firmy sądzą, że uda im się w ten sposób uzyskać przewagę nad konkurencyjnym wobec HD-DVD formatem Blu-Ray (opracowanym przez Sony).

Na razie nie sprecyzowano, czy w notebookach Toshiby montowane będą jedynie czytniki HD-DVD, czy również nagrywarki (w komunikacie firmy wspomniano jedynie o 'obsłudze technologii HD-DVD).

Stworzony przez koncerny Toshiba i NEC format HD-DVD (High Definition DVD) to jeden z głównych pretendentów do miana 'następcy DVD' - standard ten został niedawno oficjalnie zatwierdzony przez organizację DVD Forum. Jego głównym konkurentem jest opracowany m.in. przez koncern Sony standard Blu-Ray. Oba nowe formaty oferują podobną pojemność nośników - na jednostronnej płycie Blu-Ray można zapisać do 25 GB danych, nośniki HD-DVD mają pojemność większą o ok. 5 GB.

Zobacz również:

  • Recenzja: Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji - świetny laptop do pracy, z 8-rdzeniowym procesorem
  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [23.01.2022]

Od kilku miesięcy firmy wspierające oba formaty prezentują najróżniejsze urządzenia, obsługujące nowe standardy zapisu - do tej pory były to jednak głównie stacjonarne odtwarzacze i nagrywarki. Dopiero niedawno firmy NEC i Sony zapowiedziały (na połowię przyszłego roku) wprowadzenie do sprzedaży komputerowych napędów HD-DVD i Blu-Ray. Toshiba jednak pierwszą firmą, zapowiadającą wprowadzenie do oferty notebooka obsługującego nowy format. Z zapowiedzi rzeczniczki firmy wynika, że komputery wyposażone w napęd HD-DVD kosztować będą od 1,8 tys. do 2,8 tys. USD.