Toshiba zapowiada ogniwa paliwowe DMFC

Toshiba zamierza uruchomić w pierwszym kwartale 2009 r. produkcję ogniw paliwowych DMFC (Direct Methanol Fuel Cell). Są to ogniwa zasilane bezpośrednio metanolem, zdolne produkować energię elektryczną w długim okresie czasu, znajdujące zastosowanie w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy notebooki.

W ogniwach paliwowych DMFC energia elektryczna powstaje w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Produktami ubocznymi powstającymi w wyniku takiej reakcji jest niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dlatego ogniwa DMFC są postrzegane jako ekologiczny produkt, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi bateriami. Zaletą ogniw jest też to, że można je w ciągu kilku sekund zregenerować, instalując nowy pojemnik z metanolem.

Toshiba oraz inne firmy pracują nad ogniwami paliwowymi DMFC od dobrych kilku lat, obiecując co jakiś czas, że rozwiązanie trafi wreszcie na rynek w postaci komercyjnego produktu. Wydaje się, że tym razem nie skończy się na obietnicach i ogniwa takie pojawią się za niecały rok w sprzedaży.

Zapowiadając ogniwa DMFC firma Toshiba ujawniła również, że w czerwcu tego roku w jej ofercie pojawi się pamięć masowa SSD o wielkości 1,8 cala zawierająca układy NAND/flash typu MLC (Multi Level Cell). W pamięciach tego typu każda komórka może zapamiętywać dwa bity, a nie jeden jak w przypadku pamięci SLC (Single Level Cell). Dysk będzie miał pojemność 128 GB.

Firma zamierza stosować te same układy NAND/flash w mniejszych pamięciach masowych SSD o wielkości 1,8 cala, które pojawią się w jej ofercie później tj. w 2009 r.