Toshiba zaprzestaje produkcji pamięci flash. Tymczasowo

SanDisk i Toshiba postanowiły czasowo zaprzestać produkcji pamięci flash. Powodem takiej decyzji jest coraz mniejszy popyt na korzystające z nich urządzenia.

Chipy flash znajdują się obecnie w większości elektronicznych urządzeń takich jak cyfrowe aparaty fotograficzne, telefony komórkowe czy też przenośne odtwarzacze muzyczne. Niestety kryzys ekonomiczny na rynku światowym spowodował, iż popyt na tego typu sprzęt drastycznie się zmniejszył.

W związku z tym firmy SanDisk i Toshiba postawiły zredukować produkcję chipów poprzez czasowe zamknięcie niektórych fabryk zlokalizowanych na terenie Japonii. Dotyczy to będącej własnością obu producentów fabryki Fab 3 (lokalizacja: Yokkaichi, produkcja: 300-milimetrowe wafle krzemowe), która ma zaprzestać produkcji na 13 dni - pomiędzy 31 grudnia 2008 r. a 12 stycznia roku przyszłego. Po tym okresie przestoju linie produkcyjne mają zostać powtórnie uruchomione z tym jednak założeniem, że będzie z nich zjeżdżało o 30% mniej produktów.

Toshiba planuje również zaprzestać produkcji (na cztery dni: 31.12.08 r. - 03.01.08 r.) w fabryce Fab 2 oraz zamknąć na kilka tygodni parę innych fabryk, które dostarczają, między innymi, sensory CMOS oraz układy SoC.