Toshiba znacznie zwiększy pojemność twardych dysków

Na pojemność i cenę nowoczesnych twardych dysków z całą pewnością nie można narzekać. Mimo to, specjaliści twierdzą, że technologie wykorzystywane w produkcji sprawią, iż ich dalszy rozwój będzie niemożliwy. Toshiba twierdzi, że potrafi zmienić ten stan rzeczy.

Już dziś Toshiba ma zaprezentować przełomową technologię, która umożliwi zwiększenie pojemności twardych dysków. Szczegółowe informacje na jej temat mają być opublikowane dziś wieczorem podczas branżowego wydarzenia - The Magnetic Recording Conference.

W tej chwili wiadomo jedynie, że prototypowa technologia pozwala kilkukrotnie zwiększyć pojemność napędów HDD. Największy z tych, które w chwili obecnej produkuje Toshiba, mieści 541 gigabitów na każdym calu kwadratowym powierzchni nadającej się do zapisu. Dysk wykonany w nowej technologii pomieści aż 2,5Tb na każdym calu kwadratowym.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Przedstawiciele Toshiby ujawnili, że przełomowa technologia (nazwana bit-pattern recording) zmienia sposób w jakim dane nagrywane są na dysku. Powierzchnia nadająca się do zapisu zostaje tu podzielona na niewielkie "magnetyczne cząsteczki" składające się z kilku “ziaren". Informacje nagrywane są właśnie na tych cząsteczkach - każda z nich pomieści bajt informacji. Po raz pierwszy udało się jednak poukładać je w rzędach, a przy okazji wykorzystać znajdującą się między nimi przestrzeń. Są one używane w charakterze znaczników, pozwalają określić, gdzie przechowywane są nasze dane. Gdyby nie były one uporządkowane, odnalezienie konkretnej partii danych zajmowałoby bardzo dużo czasu, albo byłoby wręcz niemożliwe. Tymczasem nowa technologia eliminuje ten problem.

W tej chwili na jej temat nie wiemy niestety nic więcej. Za kilka godzin Toshiba powinna jednak ujawnić kolejne informacje.

Przewiduje się, że sprzedaż twardych dysków wykorzystujących tę technologię, może się rozpocząć w roku 2013.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: