Total AI 2003 - żart, ale nie do końca

Opublikowana przez nas wczoraj informacja o samouczącym się programie Total AI 2003, który z czasem mógłby przekształcić się w sztuczną inteligencję, była oczywiście żartem primaaprilisowym. Warto jednak zaznaczyć, że dowcip ten nie jest zbyt daleki od rzeczywistości - prace nad sztuczną inteligencją prowadzą m.in. polscy naukowcy skupieni w grupie MYTH.

Projekt nosi nazwę Denise - jego celem jest zbudowanie sztucznej inteligencji. Realizowany jest on wspólnie przez programistów, językoznawców, psychologów, logików oraz specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jego efektem jest jak na razie stworzenie programu (Denise) z którym można sobie pokonwersować - aczkolwiek w dość ograniczonym zakresie (możliwości konwersacyjne Denise są ograniczone do katalogu wprowadzonych do jej pamięci słów).

Celem projektu jest, jak czytamy na stronie internetowej Denise, "stworzenie programu, który potrafi posługiwać się językiem, i za jego pomocą przyjmować otaczający go świat i wyrażać się w nim. Funkcja użytkowa, którą pełni nasz program, nie może być przez nas oceniona. Prawdopodobnie jego praktyczne wykorzystanie będzie mogło być dostrzeżone dopiero w ciągu dłuższego okresu, jeśli oczywiście w ogóle nie zostanie przeoczone".

Więcej informacji o Denise znaleźć można tutaj:

http://www.denise.gnu.pl