Total Commander 6.0 - pełna kontrola

Ukazała się właśnie kolejna wersja niezwykle popularnego menadżera plików Total Commander 6.0, uprzednio znanego jako Windows Commander. Ten niewielki program, dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności i wygodzie użytkowania zyskał sobie niemałe grono zwolenników. Przyjrzyjmy się zatem bliżej co ma nam do zaoferowania w swej najnowszej wersji.

Total Commander jest programem, który w prosty sposób pozwala na zarządzanie zawartością naszych dysków twardych i zasobów sieciowych, dodatkowo oferując między innymi funkcję klienta FTP. Intuicyjny układ okien, do jakiego przyzwyczaiła nas aplikacja, ma swoje korzenie w programie Norton Commander znanym zapewne wielu z nas z zamierzchłych czasów.

Do najważniejszych właściwości aplikacji należą bezsprzecznie wszelkiego typu operacje na plikach i katalogach (tworzenie, kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, synchronizacja zawartości). Możemy wykonywać je na dwa możliwe sposoby: metodą "drag-and-drop" (przeciągania plików przy wciśniętym lewym klawiszu myszki) lub poprzez wybranie odpowiedniego klawisza funkcyjnego. Metoda przeciągania funkcjonuje również w obrebie pulpitu komputera.

Dodatkowo mamy możliwość podglądu spakowanych plików oraz katalogów. Obsługiwane formaty to: ZIP, ARJ, LZH, TAR, GZ, CAB, RAR oraz ACE Program posiada wewnętrzny mechanizm kompresujący pliki do formatu ZIP. Nie musimy zatem korzystać z pomocy zewnętrznego programu.

Zintegrowany z Total Commanderem klient FTP zapewnia bardzo pożyteczną funkcję, szczególnie dla posiadaczy modemów lub bardziej awaryjnych sieci komputerowych - wznawianie transferu. Możemy go wznowić od momentu, w którym został przerwany i nie tracimy dotychczas pobranej zawartości - tym samym, nie musimy zaczynać pobierania od początku. No i najważniejsza zaleta: program dostępny jest w wielu wersjach językowych, w tym również w polskiej.

Pożyteczne drobiazgi

Najnowsza wersja Total Commandera - 6.0 oferuje nam kilka pożytecznych drobiazgów. Pierwszą z nich jest rozbudowany dostęp do Aktualnej Listy Katalogów, kryjącej się pod kombinacją klawiszy CTRL+D. Opcję tą można potraktować jak swoistą listę ulubionych miejsc, do których najczęściej zaglądamy. Dodając specyficzną lokalizację na dysku do Aktualnej Listy Katalogów, możemy w każdej chwili przenieść się do niej bez potrzeby przebijania się przez drzewo katalogów. Dla każdej pozycji możemy przyporządkować kolejność z jaką będzie się ona pojawiała na liście, oraz zmienić jej nazwę. To wszystko wykonujemy z poziomu polecenia Konfiguruj po naciśnięciu CTRL+D lub niewielkiej gwiazdki znajdującej się w prawym górnym rogu każdego z obu okien.

Autorzy Total Commandera po raz pierwszy zaprezentowali również rozwiązanie podobne do zakładek oferowanych przez niektóre przeglądarki internetowe (umożliwiają one przeglądanie wielu stron jednocześnie bez potrzeby otwierania nowego okna aplikacji). Zakładki Foderów spełniają podobne zadanie, umożliwiając łatwiejszy i co ważniejsze natychmiastowy dostęp do wielu katalogów i dysków jednocześnie. Nazwa każdej zakładki odzwierciedla nazwę katalogu lub literę dysku, na którym się znajdujemy. Aby skorzystać z zakładek należy w pierwszej kolejności je uaktywnić w ustawieniach programu: (menu Konfiguracja -> Ustawienia główne -> Zakładki Folderów). Stworzenie (zduplikowanie) zakładki jest możliwe poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+T. Każdą z nich możemy zablokować, aby uchronić się przed jej przypadkowym zamknięciem (program poprosi o potwierdzenie zamknięcia). Zamykanie odbywa się poprzez podwójne kliknięcie myszką na danej zakładce lub naciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+W. Oprócz tego, do dyspozycji użytkownika jest menu kontekstowe dostępne po naciśnięciu prawego klawisza myszy na zakładce. Tam znajdują się wszelkie polecenia dotyczące Zakładek Folderów. Na sam koniec warto dodać, iż nawet po ponownym uruchomieniu Total Commandera Zakładki Folderów oraz Aktualna lista katalogów pozostają w nienaruszonym stanie.

Program Total Commander 6.0 do pobrania z naszego FTP'a: http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2250/Total.Commander.6.0.html

Więcej informacji: http://www.ghisler.com


Zobacz również