Total Commander w praktyce
-
- Robert Szyszka,
- 28.01.2012, godz. 12:51
Total Commander może znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę. Wystarczy poznać jego możliwości i sposób użycia najważniejszych funkcji. Zobacz, co potrafi ten polecany przez rzesze użytkowników menedżer plików.
Za pomocą klawiatury szybciej
Dwupanelowa filozofia obsługi Total Commandera jest stworzona do korzystania ze skrótów klawiaturowych. Ich znajomość eliminuje konieczność używania myszy, przyspiesza znacząco wykonywanie poszczególnych zadań. Warto znać chociaż te podstawowe, powiązane z najczęściej wykonywanymi operacjami.
- [CTRL][B] - włącza widok zawartości katalogu bez podziału na podkatalogi
- [ALT][SHIFT][ENTER] - wyświetla rozmiar podkatalogów w katalogu
- [SPACJA] - wyświetla rozmiar katalogu zaznaczając go jednocześnie
- [CTRL][A] - zaznacza wszystkie obiekty wyświetlone w panelu
- [*] - odwraca zaznaczenie
- [SHIFT][F1] - wyświetla menu zmiany widoku
- [F3] - włącza szybki podgląd
- [SHIFT][F3] - włącza szybki podgląd z pominięciem zainstalowanych wtyczek
- [F4] - otwiera plik do edycji w domyślnym edytorze
- [SHIFT][F4] - tworzy nowy plik i otwiera go do edycji w domyślnym edytorze
- [F5] - tworzy kopię plików
- [SHIFT][F5] - tworzy kopię plików w tym samym panelu/katalogu
- [F6] - zmienia nazwę bądź przenosi zaznaczony plik
- [SHIFT][F6] - zmienia nazwę wybranego obiektu, umożliwia grupową zmianę rozszerzenia
- [CTRL][F1] - włącza widok uproszczony
- [CTRL][F2] - włącza widok rozszerzony
- [CTRL][F3] - sortuje według nazwy
- [CTRL][F4] - sortuje według rozszerzenia
- [CTRL][F5] - sortuje według czasu utworzenia
- [CTRL][F6] - sortuje według rozmiaru
- [CTRL][F8] - włącza widok drzewa
- [CTRL][SHIFT][F5] - tworzy skrót do wybranego obiektu
- [CTRL][Q] - włącza szybki podgląd w drugim panelu
- [CTRL][PAGE DOWN] - wyświetla zawartość zaznaczonego obiektu
Definiowanie własnych widoków
Standardowe informacje o plikach wyświetlane przez Total Commandera zawierają dane dotyczące rozszerzenia, atrybutów, wielkości i czasu utworzenia. We właściwościach każdego obiektu można znaleźć jednak wiele dodatkowych. Aby ułatwić do nich dostęp możesz skonfigurować wyświetlanie dodatkowych kolumn informacyjnych w każdym panelu.

Do wielu parametrów TC można uzyskać za pomocą głównego menu, skrótów klawiaturowych, czy dedykowanych okien dialogowych

Dodawanie kolumn do domyślnego widoku panelu Total Commandera

Menu wybór widoku z pozycją zdefiniowaną przez użytkownika
Własne menu i przyciski
Funkcjonalność Total Commandera można poprawić dostosowując do własnych potrzeb pasek narzędzi oraz menu. Dzięki temu funkcje, których najczęściej używasz będą zawsze pod ręką.

Opis menu Total Commandera w postaci pliku tekstowego
2. Jedna z pozycji menu głównego została pomyślana w ten sposób by można ją było łatwo modyfikować. Rozwiń menu Początek i wybierz polecenie Zmień początkowe menu. Jeżeli chcesz stworzyć jedynie pozycję menu użyj przycisku Dodaj podmenu, jeżeli do wpisu ma być przypisana jakaś komenda kliknij Dodaj pozycję. Nowa pozycja menu musi mieć nadaną nazwę. Jest ona niezbędna także w trakcie tworzenia polecenia. W tym przypadku jednak u dołu okna uaktywniają się dodatkowe pola konfiguracyjne. W linii Polecenie wpisuje się komendę, jaką ma wykonać Total Commander. Możesz posłużyć się przyciskiem ze strzałkami po prawej - pozwoli to wskazać na dysku narzędzie do uruchomienia, lub przyciskiem z lupą - uzyskasz dzięki temu dostęp do wszystkich komend TC. Kliknij kategorię na liście po lewej i polecenie na liście po prawej. Zaakceptuj wybór przyciskiem OK. Poniżej możesz dodać informacje o przełącznikach używanych podczas startu czy ścieżce do katalogu domowego. Jeżeli polecenie menu będzie używane często warto zdefiniować do niego skrót klawiaturowy, wybierając go z listy Klawisz skrótu. Zamknij okno konfiguracyjne przyciskiem OK.

Edytor zawartości paska narzędzi w TC

Każdy pasek może wywoływać kolejny, to jeden ze sposobów rozmieszczenia w oknie programu większej liczby opcji niż mieści się na ekranie
Karty i zakładki
Szybki dostęp do danych, katalogów czy plików Total Commander zawdzięcza nie tylko dzięki panelowemu układowi. Program obsługuje również karty, na którym możesz otworzyć wiele różnych folderów oraz zakładki pozwalające szybko otworzyć często odwiedzany katalog czy używany plik.

Menu szybkiego dostępu do katalogów, plików i programów
2. Menu szybkiego dostępu możesz wykorzystać nie tylko do przeglądania danych. Dodane do niego polecenia pozwolą ci szybko uruchomić dowolny program, nawet z parametrami, otworzyć dokument czy wywołać funkcję systemu bądź Total Commandera. Jeżeli chcesz skorzystać z rozszerzonych możliwości, po rozwinięciu menu wybierz polecenie Konfiguruj. Przyciski po prawej stronie okna pozwalają dodawać, kasować i modyfikować nazwy rekordów. Na liście umieścisz puste pozycje menu oraz komendy powodujące wykonanie różnych poleceń. Odpowiednią postać komend wpisuje się w pole Polecenie dołu okna. Mogą się tu znaleźć odwołania do plików wykonywalnych programów czy funkcje systemowe. Aby skorzystać z funkcją Total Commandera posłuż się przyciskiem z lupą po prawej w wskaż dane polecenie na liście dostępnych.

Karty Total Commandera dają dostęp do wielu katalogów jednocześnie
Większe możliwości dzięki wtyczkom
Spore możliwości Total Commandera można dodatkowo rozbudować za pomocą wtyczek. Dodatki podzielone są na grupy związane z narzędziami do pakowania i rozpakowywania danych, z podglądem różnego typu danych czy obsługą systemów plików. Można je pobrać ze strony producenta aplikacji.

Wtyczki TC zostały podzielone na cztery grupy
2. W zależności od rodzaju wtyczki może być wymagana wstępna konfiguracja. Dla przykładu dodatki obsługujące różne formaty archiwów wymagają potwierdzenia każdego typu pliku, który będą obsługiwały. Przypisane wstępnie ustawienia można zmienić (dotyczy to archiwizatorów, pozostałe dodatki można jedynie dodawać bądź usuwać, o ile nie mają własnych narzędzi konfiguracyjnych). Wróć do okna z ustawieniami wtyczek i kliknij przycisk Konfiguruj. Zaznacz wtyczkę, a następnie na liście Wszystkie pliki z rozszerzeniem ustaw format, który ma być przez nią obsługiwany. Zaakceptuj zmiany.
3. Ustawienia innej przykładowej wtyczki - Audio Info - dostępne są w oknie konfiguracji kolumn panelu. Umożliwia ona dostęp do metadanych plików multimedialnych. Jeżeli będziesz definiował zawartość kolumny, na liście poleceń zobaczysz dodatkowe menu o nazwie audioinfo. Z niego wybierzesz odpowiednią komendę. W tym przypadku dostępne są informacje dotyczące wykonawcy, albumu, czasu trwania utworu czy jego jakości.
Porównywanie i synchronizacja danych
Dwa panele wyświetlające różne katalogi to idealne narzędzie do porównywania i synchronizacji danych. Total Commander wyposażony został w obydwie funkcje. Za jego pomocą znajdziesz różnice pomiędzy dwoma folderami a także zsynchronizujesz błyskawicznie ich zawartość.

Funkcja porównywania zawartości katalogów w Total Commanderze

Total Commander - narzędzie do synchronizacji danych
3. Jeżeli zamierzasz częściej synchronizować wybrany zestaw katalogów dodaj je do listy zadań synchronizacji. Kliknij w tym celu żółty przycisk po lewej stronie pola z pierwszym katalogiem bądź wciśnij przycisk [F2] i wybierz polecenie Dodaj aktualne katalogi i ustawienia do listy. Nadaj zadaniu nazwę i kliknij OK. Kolejnym razem nie musisz otwierać katalogów. Zdefiniowane zadanie będzie ukryte pod tym samym przyciskiem.
4. Funkcja synchronizacji to nieocenione narzędzie dla webmasterów. Aktualizacja plików na serwerze, który utrzymuje stronę internetową odbywa się zwykle za pomocą protokołu ftp. Total Commander pozwala w jednym panelu uruchomić połączenie z serwerem a w drugim wyświetlić pliki strony znajdujące się na dysku lokalnym. Synchronizacja między nimi to już drobnostka. Aby połączyć się z serwerem FTP rozwiń menu Sieć i kliknij FTP Nowe połączenie (jeżeli zostało ono zdefiniowane wcześniej użyj komendy FTP Połączenie. Podaj dane serwera i informacje wymagane do zalogowania i kliknij OK. Przejdź do drugiego panelu i otwórz w nim lokalny katalog z plikami. Wciśnij skrót [SHIFT][F2]. Nowe pliki oraz te, które różnią się od siebie (zostały zmodyfikowane) zostaną podświetlone na czerwono. Wystarczy wcisnąć klawisz [F5], by skopiować je na serwer.
Wydruk zawartości katalogu
W trakcie pracy bądź zabawy z komputerem zachodzi czasami potrzeba spisania zawartości jednego bądź kilku katalogów. Może się tak zdarzyć gdy potrzebna jest lista plików jakiegoś projektu albo w sytuacji, w której zamierzamy podzielić się ze znajomymi listą posiadanych płyt czy filmów. Duża ilość danych, podzielonych dodatkowo na katalogi oznacza godziny pracy dla osoby, która chciałaby spisać je wszystkie ręcznie. Na szczęście istnieją lepsze sposoby.

Informacja o zawartości wybranego katalogu przygotowana do wydruku
2. Jeżeli w rozwiniętym menu klikniesz komendę Pliki lista, na ekranie zobaczysz okno z podglądem wydruku zawierającym listę wybranych plików i katalogów. Za pomocą listy czcionka zmienisz font używany do wydruku. Możesz także zwiększyć rozmiar czczony, pogrubić bądź pochylić tekst. W tym samym oknie dopasujesz także takie parametry wydruku jak marginesy czy ustawienia drukarki. Jeżeli wskażesz drukarkę fizyczną lista zostanie przeniesiona na papier ale jeże masz w systemie zainstalowany na przykład wirtualny sterownik wydruku do formatu PDF możesz zawartość katalogu umieścić w pliku. Kliknij Drukuj. W menu drukowania znajduje się także polecenie Pliki lista z podkatalogami. Jego użycie z domyślnymi ustawieniami skutkuje wydrukiem zaznaczonych plików, podkatalogów oraz wszystkich danych znajdujących się wewnątrz podkatalogów.

katalogu zapisana w pliku tekstowym za pomocą polecenia systemowego