Total HD - prawdziwy następca DVD?

Koncern filmowy Warner Bros opracował nowy typ nośnika optycznego, który będzie można odtwarzać zarówno w urządzeniach obsługujących format Blu-ray, jak i HD DVD - poinformował The New York Times. Total HD, bo tak nazywać ma się nowy standard, swoją oficjalną premierę ma mieć na targach CES.

O tym, że pracownicy Warner Bros. prowadzą prace nad takimi płytami, informowaliśmy już kilka miesięcy temu (w tekście "Potrójny dysk pogodzi formaty?"), jednak do tej pory nie było wiadomo, czy nośniki te w ogóle trafią na rynek. Na razie nie wiadomo, czy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na płycie będzie można nagrać film w trzech standardach (Blu-ray, DVD, HD DVD), czy tylko w dwóch (Blu-ray, HD DVD) - wszelkie szczegóły ujawnione zostaną dopiero na Consumer Electronics Show.

Przedstawiciele koncernu mówią, iż pojawienie się na rynku Total HD będzie niezmiernie korzystne dla klientów - ponieważ kupując film na takiej płycie będą mogli go odtworzyć niezależnie od tego, jaki mają odtwarzacz (Blu-ray czy HD DVD). W tej chwili klienci mają dwa podstawowe problemy z nowymi formatami - po pierwsze, nie mają pewności jaki odtwarzacz powinni kupić, bo nie wiadomo, która technologia ostatecznie zatryumfuje na rynku. Po drugie, nawet jeśli dokonają wyboru i kupią jeden z dwóch odtwarzaczy, to pojawia się problem z dostępnością filmów. Polega on na tym, że tylko kilka hollywoodzkich wytwórni zdecydowało na wydawanie filmów w obydwu nowych formatach - tak więc może się okazać, że interesujący danego klienta film nigdy nie zostanie wydane na płycie, którą będzie on mógł odtworzyć w domu. Dysk Total HD ma rozwiązać te problemy.

Analitycy zwracają też uwagę, że do sukcesu nowego formatu niezbędne będzie przekonanie konkurentów Warnera (tzn. innych koncernów filmowych) do wydawania filmów na krążkach Total HD. Specjaliści ostrzegają też, że pojawienie się nowego typu płyt z filmami może w ogóle zniechęcić klientów do nowych formatów - już teraz w sklepach muszą oni wybierać spośród trzech typów krążków filmowych (Blu-ray, DVD, HD DVD), zaś po premierze Total HD dojdzie do tego czwarty typ.

Warto wspomnieć, że wprowadzanie hybrydowych płyt nie jest jedynym pomysłem na "pogodzenie" formatów - koreański koncern LG Electronics poinformował właśnie, że zamierza zaprezentować na targach CES odtwarzacz, który będzie obsługiwał zarówno standard HD DVD, jak i Blu-ray (więcej informacji: "LG pogodzi Blu-ray i HD DVD").


Zobacz również