Total Overdose - draka na dwa pistolety i dużą Tequillę

Oglądając Desperado marzyły mi się efektowne strzelaniny i "balety z pistoletami" przeniesione na ekrany monitorów. Kilka lat upłynęło od znanego filmu z Antionio Banderasem - pojawił się nawet mało udany sequel, czyli "Dawno temu w Meksyku" (nie liczę tu El Mariachi - pierwowzoru Desperado), a gry w takim klimacie nie było. Na szczęście niedawno na półki sklepowe trafił Total Overdose.

Jak wiadomo, przez granicę pomiędzy USA a Meksykiem przerzucana jest ogromna ilość narkotyków. Tej fali stara się zapobiec DEA, czyli specjalna rządowa organizacja zwalczająca handel prochami. W wyżej wspomnianej komórce pracował Ernesto Cruz - twardziel nad twardziele, preferujący dość brutalne, acz efektywne metody rozprawiania się z handlarzami białą śmiercią. Niestety po jednej z akcji, kiedy to posłał do grobu kilka tuzinów złoczyńców, przytrafia mu się dość przykry "wypadek". Cóż, wysiadanie w locie z samolotu bez spadochronu nie może się zbyt dobrze odbić na zdrowiu...

Ojciec i syn

Total Overdose - draka na dwa pistolety i dużą Tequillę

Total Overdose

W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że powodem jego śmierci było przedawkowanie narkotyków. I wszyscy byliby mniej, lub bardziej szczęśliwi, gdyby nie to, że próbę rozwiązania zagadkowej śmierci Cruza, podjął Tommy Cruz - syn Ernesta, również pracownik DEA. Od samego początku, Tommy nie wierzył w fakt, że jego ojciec mógł brać prochy - by tego dowieść Tommy podjął ogromne ryzyko i przeniknął do struktur organizacji przestępczej w Los Toros - przygranicznego miasta w Meksyku.

Po wykonaniu kilku pomniejszych zadań, nareszcie otrzymał zlecenie, które miało mu pomóc w zdobyciu kolejnego szczebla w hierarchii światka Los Toros. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem - Tommy uległ wypadkowi i cała misternie przygotowywana operacja legła w gruzach. Jedyną nadzieją na rozwikłanie zagadki jest teraz...

Ram - brat bliźniak spod ciemnej gwiazdy

Bracia, choć niemal identyczni z wyglądu, różnili się znacznie charakterami. Kiedy Tommy robił karierę w DEA, Ramirez wybrał drogę, która ostatecznie doprowadziła go do wyroku i 'odsiadki' w pudle. Ram, w przeciwieństwie do Tommy'iego jest również zwolennikiem zdecydowanych, radykalnych rozwiązań - gdy otrzymuje więc szansę na rehabilitację poprzez kontynuację działań rozpoczętych przez brata - nie zastanawia się długo...

"Total Overdose" to gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby. Na pierwszy rzut oka tytuł nie zachwyca grafiką, ba stwierdziłbym nawet, że jest ona gorsza niż w lwiej części dostępnych aktualnie produkcji. Nieraz można zauważyć błędy przy teksturowaniu, czy dziwnie umieszczone obiekty. W "Total Overdose" zastosowano również kilka 'patentów' dobrze znanych z innych tytułów tego typu - swobodę poruszania się po całym mieście rodem z serii GTA, czy bullet-time znany z Maxa Payne'a.

Czas przeładować gnaty i ruszyć na miasto

Total Overdose - draka na dwa pistolety i dużą Tequillę

Total Overdose

Mogłoby się wydawać, że to kolejna kalka bez oryginalnych rozwiązań i innowacji. Na szczęście jednak, "Total Overdose" broni znakomita grywalność - po kilkunastu minutach spędzonych w świecie gry grafika przestaje razić, a nawet dodaje pewnego charakteru; jazda samochodami jest do przełknięcia, a "efekt matrixa" sprawia gigantyczną frajdę.

To co naprawdę przyciąga do "Total Overdose" to niesamowita wręcz grywalność. Tytuł naładowany jest ostrą akcją, każda misja to wiadra wystrzelanej amunicji, dziesiątki wybuchów, setki trupów zaściełające ulice Los Toros. Ramirez ma do dyspozycji efektowne ruchy takie jak wbieganie na ściany (podczas wykonywania "gwiazdy" Ram może z broni dziesiątkować wrogów), uniki, przewroty itp. Trzeba przyznać, że to właśnie ten element rozgrywki jest najbardziej 'rajcujący'. Podczas strzelanin celowo wyszukujesz miejsca skąd można się wybić, aby wykończyć złych 'hombre' bardziej efektownie. Na dodatek dostajesz wtedy więcej punktów.

Zbieraj złom!

Ocena twoich wyczynów wyrażona w punktach jest niezmiernie ważna. Każda misja ma trzy poziomy punktowania, za zaliczenie których otzymujesz nagrody. Może to być zwiększenie pojemności magazynków, ilosci przenoszonej ze sobą amunicji, lub też specjalne żetony, które umożliwiają rozwój postaci. W grze znaleźć można trzy rodzaje żetonów - odpowiadają one za biegłości w posługiwaniu się bronią, zwiększanie pasków stanu zdrowia i adrenaliny (ta ostatnia odpowiada za długość efektu spowolnienia czasu i możliwości wykonywania trików).