TotalBackup - bezpieczniej niż w sejfie

TotalBackup to profesjonalna usługa archiwizacji danych i przechowywania kopii zapasowych w Internecie. Jej charakterystyczne cechy to rozbudowana funkcjonalność, wysokie bezpieczeństwo i polskojęzyczny interfejs obsługi.

Informacje: www.totalbackup.pl Cena: od 20 zł / 1 GB / mc Ocena: 9,3

Backup online zyskuje na popularności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy się troszczyć o nośnik przechowujący dane. Nie tylko nie trzeba go kupować, lecz także martwić się o to, czy znajduje się w bezpiecznym miejscu. Bowiem fizycznie rzecz biorąc, nasze dane są bowiem przechowywane na serwerach stojących w klimatyzowanych i chronionych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na poziomie plików, TotalBackup zapewnia ochronę danych podczas ich przesyłania z/na serwer za pomocą protokołu SSL, co gwarantuje taki sam poziom poufności jak podczas korzystania z bankowości internetowej. Natomiast same kopie zapasowe są szyfrowane 128- lub 256-bitowym (do wyboru) algorytmem AES. Dostęp do danych ma wyłącznie użytkownik, który dysponuje odpowiednim kluczem - jeśli go utraci, dostęp do danych będzie niemożliwy także dla specjalistów z TotalBackup.

Po zarejestrowaniu się w usłudze otrzymujemy e-mail z odsyłaczem, który umożliwia pobranie specjalnego programu do obsługi konta. Stanowi on nasze centrum zarządzania - umożliwia utworzenie klucza szyfrującego, konfigurowanie parametrów działania usługi, wykonywanie kopii zapasowych, ustawienie częstotliwości dokonywania tej operacji itd. Ponadto pozwala łatwo dotrzeć do takich zasobów, jak ulubione zakładki, kontakty ze skrzynek e-mail, zawartość pulpitu. Co oczywiste, kopiowaniu podlegają też całe partycje i dyski, o ile tylko dysponujemy wystarczająco pojemnym kontem. Dostępne wersje to: 1 GB (20 zł/mc), 5 GB (30 zł/mc), 10 GB (45 zł/mc), 20 GB (65 zł/mc) oraz 50 GB (95 zł/mc). Wersja testowa usługi działa przez 30 dni i oferuje 5 GB.

Te stosunkowo wysokie ceny mają swoje uzasadnienie: TotalBackup chce pozyskać do współpracy przede wszystkim resellerów, takich jak firmy telekomunikacyjne, hostingowe czy też dystrybutorów sprzętu. Na stronie widnieje informacja, że "partnerzy zakupują usługi z atrakcyjnymi rabatami".

Pierwszy backup, w zależności od rozmiaru danych i przepustowości łącza internetowego, może potrwać nawet kilkanaście godzin. Później jest już z górki: program zarządzający działa w tle i automatycznie archiwizuje dane, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Co ważne, możemy przechowywać na serwerze po kilka wersji każdego pliku.

TotalBackup - bezpieczniej niż w sejfie

Program zarządzający kontem w usłudze TotalBackup

TotalBackup to dobrej jakości serwis, zapewniający wysokie bezpieczeństwo. Interfejs obsługi jest polskojęzyczny i nieskomplikowany, docenić należy też kilka przydatnych funkcji, takich jak możliwość wyłączenia komputera po zakończeniu backupu czy wysyłanie e-maili z raportami o wykonanych zadaniach.

Plusy:

  • pełna automatyzacja
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • długotrwałe wysyłanie danych (upload)
  • wysokie ceny

Podsumowanie: jeśli zastanawiasz się, gdzie można by bezpiecznie backupować dane z firmowych komputerów, to ten serwis jest dla ciebie.