Totalna inwigilacja w meksykańskim mieście Leon

Ta informacja na pewno okrąży wszystkie serwisy, na łamach których rozmawia się o wszelakich teoriach spiskowych. Meksykańskie miasto Leon wprowadzi w życie program, dzięki któremu każdy jego mieszkaniec będzie obserwowany, a informacje na jego temat pojawią się w specjalnej bazie danych. Wielki Brat zaciera ręce ze szczęścia.

Osoby wierzące w nadejście Nowego Porządku Świata otrzymały kolejny argument, utwierdzający je przekonaniu, iż w niedalekiej przyszłości, każde nasze posunięcie będzie monitorowane, a jakiekolwiek wykroczenia wyeliminują człowieka z życia "w zdrowym społeczeństwie".

Meksykańska firma Portoss nawiązała współpracę z producentem urządzeń biometrycznych Global Rainmakers Inc. Wspólnymi siłami uruchomią one program "bezpieczne miasto" - sprawią, że meksykańskie Leon stanie się (teoretycznie) najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Metropolia mająca ponad milion mieszkańców zostanie opleciona światłowodem, a w wielu - prawdopodobnie kluczowych - miejscach zostaną zainstalowane skanery tęczówki. To jednak nie koniec. Eksperci z obu firm stworzą specjalną bazę danych, w której zostaną umieszczone wszystkie osoby wchodzące w konflikt z prawem. Na własne życzenie mogą do niej dołączyć także praworządni obywatele. W przypadku tych pierwszych system będzie w stanie alarmować przedsiębiorców, że do ich sklepów wchodzi ktoś, kogo złapano na kradzieży. System monitoringu ma także umożliwiać rozpoznawanie dowolnej osoby przemieszczającej się po ulicach Leon.

Szef Global Rainmakers twierdzi, że w ciągu dziesięciu lat, każdy człowiek i ważne miejsce na naszej planecie, zostanie połączone z siecią skanerów tęczówki. Koszt wdrożenia programu nie został podany do publicznej wiadomości. Nie wiadomo więc czy pieniądze potrzebne na zabezpieczenie miasta pochodzić będą z prywatnych źródeł czy też kieszeni podatników. O wiele ważniejsze jest jednak inne pytanie. Czy w zamian za iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa, ludzie będą się godzili na to, że praktycznie na każdym kroku ktoś będzie ich obserwował?