Toyota Winglet - osobisty robot transportowy

Przedstawiciele koncernu Toyota zaprezentowali niewielki, elektryczny, dwukołowy pojazd o nazwie Winglet, kontrolowany za pomocą komputera zaprojektowanego przez firmę Sony.

Toyota Winglet - osobisty robot transportowy

Toyota Winglet M

Na pierwszy rzut oka Winglet do złudzenia przypomina zaprezentowany jakiś czas temu pojazd o nazwie Segway (elektryczny dwukołowiec, na którym człowiek porusza się w pozycji stojącej, kontrolując prędkość jazdy poprzez wychylenie ciała do przodu lub do tyłu, zaś skręcanie wymaga pochylenia drążka sterującego w odpowiednią stronę).

Winglet dostępny będzie w trzech wersjach różniących się od siebie rozmiarami oraz zasięgiem. Najmniejszy model oznaczony symbolem S waży 10 kilogramów i może przetransportować człowieka na odległość 5 kilometrów. Pozostałe dwa modele (M oraz L) ważą nieco ponad 12 kilogramów i dysponują dwukrotnie większym zasięgiem. Wszystkie osiągają tę samą prędkość 6 kilometrów na godzinę.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! (16.03.2023)

Dla porównania, najprostszy model Segwaya, i2, ważący 48 kilogramów posiada zasięg 38 kilometrów i może poruszać się z maksymalną prędkością 20 kilometrów na godzinę.

Dokładniejsze plany dotyczące wprowadzenia Wingletów do sprzedaży oraz ich ostateczne ceny nie zostały do tej pory ujawnione. Wiadomo jedynie, że pierwsze testy pojazdów rozpoczną się jesienią.