Toyota kontroluje tapety

Słynąca do tej pory z niezawodności swoich produktów firma Toyota już wkrótce może być jeszcze bardziej znana. Tym razem powodem nie będą produkowane przez nią samochody, ale dział prawny firmy. Wystosował on do administratorów serwisu DesktopNexus, oferującego tapety komputerowe, dosyć dziwne pismo...

Można w nim przeczytać, że firma Toyota żąda usunięcia z serwisu wszystkich tapet zawierających zdjęcia samochodów tej firmy, czyli marek Toyota, Sion i Lexus. O ile można próbować zrozumieć takie postępowanie firmy, o tyle trudno jest zrozumieć jej kolejne żądanie. Z przekazanego pisma można się bowiem dowiedzieć również, iż z serwisu powinny zostać usunięte wszystkie zdjęcia przedstawiające w/w marki nawet wtedy, jeśli są one własnością użytkowników serwisu.

Śmieszne? Nie bardzo

Z dalszej części korespondencji dowiadujemy się, że jeśli serwis chciałby w swoich zasobach posiadać tapety z samochodami produkowanymi przez Toyotę, to musi on za to zapłacić.

Jednak cała sprawa jest dosyć dziwna. Obowiązujące w USA od 1998 roku prawo DMCA (Digital Millenium Copyright Act) wymaga w tego rodzaju korespondencji zastosowania specjalnych procedur. Co więcej, pod takim pismem powinna się podpisać osoba, która ma prawo reprezentować podmiot posiadający prawo własności. W tym przypadku tak się nie stało.

Jak do tej pory firma Toyota nie wydała oficjalnego stanowiska w tej sprawie. W związku z tym administratorzy serwisu DesktopNexus nie usunęli jeszcze spornego materiału ze swoich stron (stan na 19.11.2008, godz. 14:30).

Czyżby tak miała wyglądać filozofia firmy określana jako "The Toyota Way"?