Toyota wyprodukuje elektryczny samochód do 2012 roku

Na odbywającym się w Stanach Zjednoczonych North American International Auto Show, Toyota ogłosiła że zamierza do 2012 roku wyprodukować samochód napędzany jedynie elektrycznością. Skutkiem tego ma być wzrost liczby aut przyjaznych środowisku.

Samochód, roboczo nazwany FT-EV, jest na razie na etapie wstępnych prac. Toyota zapowiedziała, że premiera auta, w stu procentach napędzanego elektrycznością, powinna odbyć się w okolicach roku 2012 (data ta dotyczy jednak rynku Stanów Zjednoczonych).

Zdaniem Irva Millera, prezesa grupy Toyota Motor Sales U.S.A, samochody napędzane elektrycznością są "przyszłością". Coraz bardziej istotne stają się bowiem względy ochrony środowiska.

Jak wynika ze wstępnych danych, nowy samochód firmy Toyota na jednym ładowaniu baterii będzie mógł przejechać około 50 mil. Auto przeznaczone jest do jazdy w mieście. Ze względy na ograniczoną pojemność akumulatora skorzystać z niego będą mogły osoby pokonujące średnie dystanse (np. dojazdy z pracy do domu).

Warto zauważyć, że japoński producent (pomimo prac nad samochodem napędzanym całkowicie za pomocą elektryczności) nie rezygnuje z aut hybrydowych. Na North American International Auto Show, Toyota zaprezentowała dwa nowe modele takich samochodów. Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że po 2010 roku spółka ta chce sprzedawać rocznie około 1 miliona pojazdów napędzanych zarówno benzyną jak i prądem.

Zobacz także:

Samochody na prąd nie są opłacalne?

USA: 14 firm udoskonala baterie do samochodów

Samochody z napędem elektrycznym zaszkodzą środowisku?