Tradycyjne chłodzenie chodników w technologicznej dzielnicy Tokio

W tokijskiej dzielnicy będącej światowym centrum najnowszych technologii tradycja spotkała się z nowoczesnością. Jest sierpień co oznacza, że technologiczna dzielnica Akihabara w Tokio ochładza się we własny, niepowtarzalny sposób.

W sobotę około 20 pań z okolicznych kawiarni dla kobiet wyszło na ulice próbując schłodzić temperaturę praktykami odwiecznej japońskej tradycji Uchimizu. Jest to ochładzanie chodnika poprzez spryskiwanie go wodą. Przed udaniem się do Akihabara panie i woda zostały pobłogosławione w pobliskiej Kanda Myojin Shire. Tam kobiety wykonały małe Uchimizu by schłodzić ziemię w okolicy świątyni.

Następnie można już było udać się do Akihabara. Schładzania ziemi z różnym skutkiem dokonywano w trzech miejscach w pobliżu stacji kolejowej. Przy jednym z budynków temperatura spadła tylko o 0,3 stopnia - prawdopodobnie z powodu obecnego zacienienia, dzięki któremu ziemia była i tak dość chłodna. W związku z tym zastosowano inną metodę rejestrowania spadku ciepłoty termometrem.

Wydarzenie jest jednym z najważniejszych w rejonie Akihabara. Szczególnej wagi nabrało ono na początku czerwca po atakach nożownika-szaleńcy, który doprowadził do 7 ofiar śmiertelnych i 10 rannych.

Na początku sobotniego wydarzenia pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Atak wstrząsnął ludźmi z okolicy i mają oni nadzieję, że dzięki wydarzeniom takim jak to Uchimizu szczególny duch tego miejsca powróci.

Obejrzyj wideo z Uchimizu w dzielnicy Akihabara.